molim vas ako mozete da mi odgovorite na moj problem.Sa zdravljem nisam imo nikakvih ozbiljnih problema sem sto sam u 20-25 god ( u ovom periodu izbacio kamen iz bubrega - sitniji ).I do dan danas nisam imao problema.Inace ja sada imam 55 god.   Moj problem je sledeci:prosle godine na leto sam isao u selo i ocu pomagao oko kosenja i uvece kada samo zavrsili i dosao kuci posle jedno 1 do 2 sata odmaranja zabolela su me ledja ( ja nisam znao o cemu se radi da li me kicma boli ili je nesto drugo u pitanju ).Posto mi je bilo veoma lose ( bol je se povecavao a ja nisam mogao da izdrzim otisao sam to vece u bolnicu.Posle godinu i vise dana pogrsnoga lecenja LEKARI SU MISLILI DA BOLUJEM OD NEKE BOLESTI MOKRACNE BESIKE ( a meni je po rezultatima u odlicnom stanju,nije uvecana-normalna je).Oni su me slali na ULTRZVUK a na njemu se slabo vidi ja sam sam platio i otisao na privatnu kliniku i SNIMO SE NA SKENER .Na snimku se jasno videlo zatamljenje oko BUBREZNOG KANALA.I kada sam im odneo te snimke ( u UZICU i BEOGRADU ) su potvrdili jedni druge da bolujem od RETROPERITALNE FIBROZE-sto si potvdili kasnije detaljnim analizama.Posto 1godinu i nesto nisam znao od cega bolujem bolest je malo mi zahvatila bubrezni kanal i stegnula !  ga tako da je mi levi bubreg poceo da odamire jer nije mogao normalno da radi.Analizama su utvrdili da radi 15%a drugi mi je rado 85% ( na snimku se jasno vidi da je bubreg skoro 3 puta manji od normalne velicine-to je posledica suzenja mokracnog kanala ).   Posto lekovima nisu uspeli ( da li su davali pogresne ja ne znam ja sam od muke pio sve sto su mi prepisivali u nadi da cu se izleciti ) meni su poslali u BEOGRAD da mi ubce kateter i to je dalo veoma dobre rezultate.Bubreg je se vrati u skoro normalno stanje ( pre nego sto su mi ubacili kateter pojavila mi je se zlezda kod noge velicine 1.5cm- FIBROZA je JEDNA VRSTA KANCERA-TAKO SU LEKARI REKLI PA SU ONI MI ZBOG TOGA DAVALI   !!! LEK PRINOL - pio sam ga 4 meseca i po zavrsetku terapije sa ovim lekom izvadili su mi kateter !!!   zdravlje mi je bilo posle ovoga odlicno,zlezda mi je se povukla,ledja me vise nisu uopste bolela ...   Medjutim posle 4-5 dana dobijem temparaturu :  1dan-37.58 ; 2dan-38-39 ; 3 dan 39; 4dan-36   i cetvrti dan samo otisao u bolncu gde sam lezao dve nedelje.Prima sam silne lekove pocev od AMIKACINA , TABLETA ZA TEMPARATURU ... tek posle 5 dana mi je pocela da spada temparatura a do tada sam imao temparaturu po ceo dan 39o   Kada su mi uzeli mokracu da rade HEMOKULTURU otkrilii su mi bakteriju ESHERIA COLLI.   utvrdili su da je osetljiva na AMIKACIN ( izlecio sam se od te bakterije ) to su utvrdili sto su mi posle na svaki mesec radili hemokulturu ( 3 puta )   E posle ovoga je stanje se pogorsalo ne kao pre ali ...   Simptomi su sledeci : vratila mi je se zlezda iste velicine 1.5cm ...   MOLIM VAS AKO STE IMALI NEKA ISKUSTVA SA OVOM BOLESTI DA ME POSAVETUJETE STA DA RADIM.   !!! unapred zahvalan

    Odgovoreno: 26. 11. 2007.
    • Retroperitonealna fibroza je poremećaj tokom kojeg se stvara fibroza tkiva u predelu oko uretera a koje u kasnijem periodu pritiska ureter ili uretere i otežava protok mokraće ka bešici,što stvara zastoj(hidronefrozu).Tačan uzrok se ne zna u većini slučajeva(primarna retroperitonealna fibroza)ili najčešće nastaje kao posledica zračenja tumora u maloj karlici(sekundarna).Ako je utvrdjeno da ova bolest postoji kod Vas verovatno je onda,primarna.Bolest nije tako česta i lekari nekada i ne pomisle na nju.Najčešće ide kao infekcija mokraćnih puteva sa zastojem na ultrazvuku(hidronefroza). Lečenje je uglavnom urološko uz primenu tog "katetera" i primenu antibiotika,što je kod Vas i uradjeno u Beogradu. Nažalost,kod ovi intervencija moguće su i ozbiljnije infekcije mokraćnih puteva sa prodorom bakterija u krvi,pojavom žlezda itd.Medjutim,i te komplikacije su kod Vas uspešno rešene. Sa nefrološke strane neophodno je pratiti funkciju bubrega (pregled mokraće,vrednosti ureje i kreatininia u krvi),ultrazvučni pregled bubrega,eventualna i povremena dinamska scintigrafija bubrega.Nefrološko lečenje,ukoliko je funkcija bubrega normalna,zahteva samo primenu antibiotika kaka je to potrebno. Takodje su neophodne i redovne urološke kontrole.