Moje dete uzrasta 14 god. imalo je bolove u stomaku gde mu je na ultrazvuku postavljena dijagnoza desnostrana hidronefroza. Desni bubreg dimenzija 117x41mm,sirine parenhima 10mm. pijelon 19x52mm i kaliksa do 20mm. levi bubreg normalnih dimenzija, odrzane sirine parenhima bez znakova dilatacije. Labaratorijski nalazi su u granicama normale. Oligotest na cistinijum negativan. Urikult,uredan nalaz.ca/cr u svezem urinu,0,5mmol/mmol.0.2mmol/mmol. Urati u 24h  4.85 mmol/1600mmol Ca++24h5.31mmol/1600ml. Na IVU nativnom snimku senke bubrega su normalnog polozaja oblika i velicine.Oba miskulus psoasa su jasno ocrtana u projekciji na gornju ivicu desnog bubrega vidi se senka krecne sadrzine dim. 4x2mm. Oba bubrega luce kontrast na vreme i dobro ga koncentrisu. Pk sistem levo uredan,levi ureter urednog toka i kalibra. Desni pijelon dimenzija 58x30mm,balorniranih kaliksa izrazenije na gornji pol, najveci 23x18mm. Desni ureter prikaxuje se samo u proksimalnom delu na ciljnom snimku nacinjen 30min nakon aplikacije kontrasta. Na prikazanom delu je urednog toka i kalibra. Mokracna besika se nesmetano puni kontrastom. 15 minuta nakon aplikacije Lasiksa, levi bubreg se u potpunosti odbojava, desni ostaje baloniran. Nalaz govori u prilog srtenoze pijelo uretericnog vrata. Nalaz urologa : U konsultaciji sa nefrologom indikovano operativno lecenje.  Dijagnoza :  Stenosis coli pyelouretarilis lateris dextri  Calculus poly superior renis lateris dextri  DMSA nalaz : Scinptigrafski nalaz desno govori za maobimuptozu i centralnu rotaciju bubrega neravnomerne funkcione sposobnosti parenhima i prosirenog karlicnog sistema vezano za gornji pol.  Napominjem da se dete dobro oseca, s toga Vas molim da mi kazete Vase misljenje da li je operacija neophodna.  Unapred hvala

    Odgovoreno: 26. 11. 2007.
    • Hidronefroza jednog bubrega(desnog u ovom slučaju)uzrokovana stenozom uretropijeličnog vrata,uz najverovatnije,normalnu funkciju bubrega,je čist urološki problem.Vi ste u pismu dali dosta podataka (neki su i suvišni) o ispitivanju ali su neophodni još neki kako bi se odredjenije nešto moglo da kaže.Važno je,recimo,kog stepena je hidronefroza,da li je dete ranije imalo tegobe,infekcije,temperaturu i dr. Iz pisma se vidi da je scintigrafija pokazala spušten(ptotičan)i rotiran desni bubreg sa "proširenjem karličnog sistema samo za gornji pol".Ukoliko je ovaj nalaz tačan,može se reći da postoji samo parcijalna hidronefroza,blažeg stepena koji,bar u ovom trenutku,ne bi zahtevao hiruršku (urološku)korekciju stenoze uretropijeličnog vrata. Moj savet je da se dete obavezno javi najbližem dečjem nefrologu i dečjem urologu(Niš,Beograd),koji će detaljno obraditi dete(klinički,laboratorijski itd)kompletirati dijagnostiku i doneti,sasvim sigurno ispravnu odluku. Napominjem,da na osnovu nekih navoda iz pisma,ali samo na osnovu toga,mislim da trenutno nije potrebna hirurško-urološka korekcija stenoze.Medjutim neophodno je jedno ili dvomesečno praćenje od strane dečjeg nefrologa i dečjeg urologa,pa ako se stanje pogoršava,donosi se odluka o daljem lečenju.