Postovani doktore, Na kontroli urina u higijenskom zavodu pronadjena mi je bakterija Eserihija koli 20 000 u 1 ml. Popila sam prema antibiogramu Cefuroxim, 10 dana. Nakon 2-3 meseca sam opet radila kontrolu, pa je pronadjena bakterija Proteus mirabilis, 10 000 u 1 ml. Za desetak dana ponovljena analiza urina je bila sterilna. Moje pitanje je sta raditi u ovoj situaciji? Da li je to infekcija? Da li koristiti novi antibiotik za protus ili opet ponoviti urinokulturu? Unapred hvala.

    Odgovoreno: 25. 11. 2007.
    • Ponovljene infekcije mokraćnih puteva,a pogotovu one koje idu sa različitim klicama,zahtevaju detaljnije nefrološko ispitivanje. Iz pisma se ne vidi kakav je nalaz pri opštem pregledu mokraće,što može značajno pomoći pri davanju odgovora.Takođe,ne navodite tegobe.Često se dešava da postoji takozvana,asimptomatska bakteriurija,koja ne zahteva lečenje. Zbog svega napred navedenog morate se javiti najbližoj nefrološkoj ambulanti,gde će se uzeti detaljnije analize,napraviti laboratorijske analize i ultrazvučni pregled bubrega i mokraćne bešike i onda detaljnije sagledati problem bakterija u mokraći.Takođe je neophodno da se javita ginekologu.