Pre četiri meseca, tj. posle treće trudnoće otrkrivena mi je HIDRONEFROZA desnog bubrega, posle uradjenog ultra zvuka preporučuje se da se uradi i IVP. S obzirom da sam porodjena pre četiri meseca da li je još uvek rano raditi IVP i da li možda treba dati bubregu još vremena da se oporavi od trudnoće?

    Odgovoreno: 22. 11. 2008.
    • Mislim da je bilo neophodno napisati kog stepena je hidronefroza, možda je to bio samo blagi zastoj, koji najčešće ne predstavlja neki problem, naročito posle porodjaja u toku vraćanja morfo - funkcionalnih promena koje su se desile normalno u trudnoći. Ukoliko je značajnija hidronefroza, treba uraditi IVP, kako bi se utvrdio uzrok toj promeni. Najbolje je ipak sačekati 6 meseci nakon porodjaja, pa onda ispitivati eventualne promene, koje možda nisu poslewdica promena u trudnoći, ali ponavljam, ako je nešto hitno, npr. ozbiljna hidrpnefroza, može se uraditi i u pomenutom periodu, posle 4 meseca od porodjaja.