Poštovani doktore,
    imam 33 godine i htela bih da se posavetujem s Vama, pre 8 godina sam izmokrila kamen, opet mi se pojavili bolovi. Na ultrazvuku i rengenu su mi rekli da imam ponovo 3 kamena veličine 5x3mm pila sam rovatinex tablete i posle dva meseca su mi radili IVP pregled u nalazu piše - Desno u maloj karlici krečna senka promera zrna prosa. Funkcionalni urogram oba bubrega je u fiziološkim granicama. Pijelokaliksni sistem d. bubrega je umereno dilatiran kao i d. ureter u lumbalnom delu. Postoji dvostruka stenoza d. uretera u visini donjeg ruba VL3, a druga u visini donjeg ruba sakroilijakalnog zgloba. Postoje upalne promene na malim kaliksima oba bubrega, više desno. L.ureter i mokraćni mehur su pravilni. Hydronephrosis gr. II lat.dex. Stenosis duplex ureteris dex. Ureterolithiasis lat.dex. Pyelonephritis chr.gr.II dex.et gr. I sin.
    Molim Vas da mi odgovorite da li mogu sa lekovima izlečiti to suženje uretera ili je potrebna hirurška intervencija?
    Unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 22. 11. 2008.

Komentari na pitanje: #14945

    • Bubrezi su pravilnog polozaja, normalne velicine promjera oko 56 mm. Pijelokaliksni sistem desnog bubrega naglasenog lumena do 6mm, dvostruke konture poijelusnog zida. Desni ureter retroveziklano 5-6mm, takodje dvostruke konture zida. Pijelon lijevog bubrega 4 mm. Lijevi ureter retrovezikalno 2, 5 mm. Parenhim oba bubrega je uobicajene sirine i ehostrukture. Mokracna besika je ispunjena bistrim urinom, glatkog je zida, bez pataloskih promjena. Jetra z. Kesica, pankreas, slezena su bez pataloskih promjena. Nastaviti sa uroprofilaksom. Kontrola za 3 mj kad bi se donijela odluka o eventualnoj mcug.