Imam decaka starog 2 meseca kod koga je pre oko 10 dana utvrdjena urinarna infekcija zbog koje je hospitalizovan. Tada mu je uradjen UZ i scintigrafija bubrega i nalazi su bili dobri. Inace, infekcija je nastala esherihiom coli i bilo je 10 miliona u ml urina. Doktor trazi jos mikcionu ureterografiju. Plasim se zracenja tako male bebe i dodatne mogucnosti infekcije zbog katetera. Beba je bila pod terapijom lonacefom i amikacinom 8 dana, a sad pije pancef sirup jos 8 dana. Da li je neophodno i to snimanje?

    Odgovoreno: 28. 10. 2007.
    • Urinarna infekcija kod dvomesečnog deteta muškog pola,koja je predpostavljam bila ozbiljna,pošto su rađena pomenuta ispitivanja i ordinirana moćna antibiotska terapija,zaslužuje ozbiljno praćenje.Međutim,ukoliko je to prva infekcija i ukoliko se lečenjem postignu dobri rezultati pa ne bude više ponovljenih infekcija,najverovatnije se ne radi o nekim ozbiljnijim uzrocima te infekcije(anomalije mokraćnih puteva i dr.). U slučaju da se te ozbiljne infekcije često ponavljaju,onda je neophodno detaljnije ispitivanje.Teško je,samo na osnov podataka koje ste mi dali u pismu,reći da li treba raditi i mikcionu cistografiju ali koliko mi Vaši podaci dozvoljavaju da zaključim,mislim da to za saa nije neophodno raditi.Ako se infekcije ponavljaju,i ako su ozbiljne,pre svega treba uraditi snimak bešike na nuklearnoj medicini gde je zračenje mnogo manje. Na kraju Vam moram reći da detaljno ispitivanje i definitivnu odluku moraju da donesu subspecijalisti dečje nefrologije,kojih ima samo u Kliničkim Centrima(Niš,Beograd itd).