Moje dijete ima 2 godine a, prije godinu mu je otkriven nefrotski sindrom i od tad je na stalnoj terapiji pronizona uz postepeno smanjenje.svaki put kad bi mu smanjili dozu,nalazi bi mu se pogorsali, i opet bi mu se povecavala doza.Sad pije svaki drugi dan po jednu tabletu 5mg, i tako ce piti jos desetak dana, a onda bi ga doktorica "skinula" s pronizona,jer je kortikoovisan.Ako bude dobro redovno cemo raditi kontrole,a ako ne doktorica predlaze biopsiju bubrega da bi se vidjela prava slika.Zanima me sta vi mislite da li je moguce izlijecenje s obirom da vec tako dugo koristi pronizon i koliko je uopse ta biopsija opasna i moze li mu pomoci?Stvarno ne znam vise sta da radimo.Unaprijed zahvalna

    Odgovoreno: 08. 10. 2007.
    •

      Nefrotski sindrom kod deteta zahteva ozbiljno i detaljno ispitivanje od strane pedijatrijskog nefrologa u visokospecijalizovanoj ustanovi. Iz Vašeg dopisa se ne vidi kako je postavljena dijagnoza nefrotskog sindroma,ali predpostavljam da je to tako. Uzrok nefrotskom sindromu u tom uzrastu je najčešće neka urodjena bolest glomerula.Za tačno postavljanje dijagnoze,pogotovu ako ne reaguje na navedemu terapiju,neophodna su imunološka ispitivanja i biopsija bubrega.Ponavljam,to mora raditi pedijatrijski nefrolog u visokospec. ustanovi.Inače,biopsija bubrega jeste agresivna dijagnostička metoda ,ali nije opasna. Nakon postavljanja tačnog uzroka bolesti,preduzimaju se terpijski postupci po strogo predvidjenim protokolima.Ukoliko se tako postupi moguće je izlečenje.