Poštovani,
    Imam 26 godina i već 5 godina dijagnostikovanu stenozu desne bubrežne arterije i hipoplaziju desnog bubrega (3x5 cm). Klirens desnog bubrega je oko 15 a lijevog 87 ml. Imam povišen pritisak i uzimam lorista H tabl 1x dnevno. Predloženo je da uradim nefrektomiju desnog bubrega, a zanima me da li je moguće vještački zatrvaranje renalne arterije bez op. zahvata, jer sam saznao da je to nekim pacijentima urađeno. Pretpostavljam da se zatvara sa nekom vještačkom masom sa ciljem totalne afunkcije tog bubrega i reguliranja pritiska.
    Molim Vas da mi odgovorite jer sam u velikoj dilemi šta učiniti. Unaprijed zahvaljujem.

    Odgovoreno: 26. 10. 2008.
    • Stenoza renalne arterije se najčešće rešava balon dilatatacijom ili perkutanom angioplastikom, ali ako nema promena na zahvaćenom bubregu, što je nažalost kod Vas slučaj,onda je neophodna hiruška intervencija. To je moglo uraditi u početku, a neznam zbog čega nije uradjeno pre 5 godina kada je promena dijagnostikovana, možda je moglo da se bubreg "spase". Sada, u ovoj situaciji, kada taj bubreg ima funkkciju kakvu ste opisali, klirens samo oko 15%, ako bilošta treba uraditi je isključivo nefrektomioja, tj. vadjenje bubrega. Nefrectomija se ipak obavlja samo ako je to jako indikovano, a to je nemogućnost regulisanja krvnog pritiska na drugi način, lekovima, a koliko sam mogao da zaključim iz Vašeg pisma da je to moguće uzlekove, tj. Loristu i to samo sa 1 tabl. dnevno. Znači, ako je krvni pritisak dobro regulisan, a ne postoje ni drugi problemi sa tim bubregom, infekcija npr., ne treba raditi nefrektomiju. Inače ne postoji drugi način "pasivizacije" tog bubrega u organizmu, kako ste vi opisali.