Postovani,
    Prijatelju je konstatovana bubrezna insuficijencija koju je poceo da leci na Institutu za nefrologiju pri Gradskoj bolnici u Beogradu.Posle 10 dana lecenja pusten je na nekoliko dana kuci a da mu se po povratku uradi priprema za dijalizu, mada vrednosti kreatinina nisu bile enormno visoke . Iz bolnice kad je privremeno otpustan kreatinin mu je varirao od 440 do 540. Iz straha od dijalize koju su mu predlozili kao jedino resenje, obraca se akupunkturologu Dr. Dusici Nesic koja zapocinje terapiju na bazi kombinacije akupunkturnih tretmana, dijetetskom ishranom sa potpunim izbacivanje soli, izbacivanjem svih vrsta mesa i ribe, koriscenje ZEOLITSKOG praha i ZEOLITSKOG tonika. Pod tom terapijom je bio 40-tak dana. Kreatinin mu je bio cak i nizi, isao je i do 340 ali mu je natrium na koji dr. Nesic ocigledno nija obratila paznju bio u stalnom opadanju i pao je na kriticnu tacku od 111 kada mu je pozlilo i kada je poceo da konfabulira i prica nepovezano. U takvom stanju Hitna p! omoc ga je odvela u Beogradski urgentni centar nakon cega je ponovoprimljen na bolnicko lecenje u Gradsku bolnicu gde se i sada nalazi. Vec 11 dana svakodnevno prima kroz infuziju natrijumske nadoknade i sedative ali i dalje ima povremeno poremeceno ponasanje za koje kazu da su posledica neuskladjenih elektrolita u krvi nastalih usled gubljenja natrijuma. Pitanje za Vas: kada se moze ocekivati uspostavljanje metabolicke ravnoteze i vracanje normalnog ponasanja i dali postoji opasnost od trajnih mentalnih posledica? U ocekivanju Vaseg srucnog misljenja,
    unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 04. 03. 2007.

    • U modernoj nefrologiji postoje jasno definisani principi lecenja toga stadijuma hronicne bubrežne insuficijencije(HBI),koji je imao Vaš prijatelj.Redovno prisustvujem i ucestvujem u radu sastanaka ovakve vrste u zemlji i inostranstvu,ali nikada nisam imao prilike da cujem da se primenjuju:akupunktura,ishrana bez soli i belancevina životinjskog porekla.O akupunkturi ne mogu mnogo govoriti,ali se ishrana bez soli i belancevina životinjskog porekla sigurno ne preporucuje,pogotovu ako pacijent nema povišen krvni pritisak i otoke.U ovom slucaju bi se mogao savetovati higijensko-dijetetski režim sa ogranicenim unosom soli i belancevina(oko 0,7 gr/kg TT/24h belancevina životinjskog porekla).U protivnom,pacijent napravi težak dizbalans elektrolita kao Vaš prijatelj i postane pothranjen,a što ide sa padom kreatinina i što je veoma opasno,toliko da može ugroziti i život pacijentu. Vaš prijatelj treba da zapamti i da ga ubedite u to da uništene(skleroticne)osnovne funkcionalne jedinice bubrega(nefrone) ne može ništa povratiti vec da je neophodno da se: redovno prati kod nefrologa,da uzima terapiju i primenjuje higijensko-dijetetski režim pod strogom kontrolom nefrologa u Beogradu,koji su zaista izvrsni,i da se na vreme pripremi za dijalizno lecenje i/ili transplantaciju bubrega. Što se tice Vašeg pitanja,teško je egzaktno odgovoriti pošto nemam podatke koliko je ova ekstremna hiponatremija(111 mmol/l) trajala,koji su drugi poremecaji bili(nivo kalijuma,acidoza,pothranjenost itd).Medjutim,koliko sam iz Vašeg teksta mogao da shvatim,promene na mozgu (CNS-u)najverivatnije nisu trajne,da su reverzibilne i da je prognoza,što se tice tih promena,dobra.Oporavak CNS-a je ipak nešto sporiji(11 dana traje,a nije kompletan),što dokazuje da je to duže trajalo i da u tome ucestvuju i brojni drugi poremecaji(krvni pritisak,anemija,pothranjenost,godine starosti itd).

Komentari na pitanje: #117

    • Divno sto ste na tako lep i diskretan nacin ukazali na gesku jednog lekara, koja nekoga moze da kosta zivota, nadam se da che na tu cinjenicu ljudi obratiti paznju i preskociti je u odabiru lekra