Postovani doktore, Zovem se Dragana Milutinovic i imam problem. Imam urodjenu anomaliju: exstrophio mokracne besike.Pre 25 god ugradjeni ureteri u sigmi.Uradjeno 8 operacija(prof.Sava Perovic koji me sve vreme bolesti vodio).Zadnji snimak (pre 7 dana)IVP je pokazao:levi bubreg je pravilnog polozja oblika i ocuvanog parenhima, desni bubreg pravilnog polozja i oblika dvostrukog kanala.gornji pol hidroneprotican ocuvane i odlozene koncentracije kontrasnog srdstva koji se u uretru ne prikazuje ni nakon 45 min.nakon Lasixa (10 min)vidi se potpuna eliminacija kontrasta dok se kontrast odrzva u gornjem hidroneprotocnom polu. SAVET LEKARA DA SE TU NISTA NE RADI HIRURSKI,TERAPIJA NITROFURANTOIN 100 mg Imam ceste bolove i upale.Zivim kao biljka. Molim za savet i Vase misljenje. Hvala unapred!

    Odgovoreno: 04. 03. 2007.

    • Ektopija mokracne bešike je anomalija koju je uvaženi Prof.Perovic Vama na najbolji moguci nacin rešio,kako bi sprecio katastrofalne moguce posledice po Vaše bubrege.Da je to za sada uspešno,govori i 25-godišnji postoperativni period. Koliko sam iz Vašeg teksta mogao da shvatim bubrežna funkcija je za sada dobra(IVP nalaz),mada nedostaju laboratorijske analize. Promene na desnom bubregu na IVP-u su najverovatnije posledica anomalija: duplih "kanala",ektopije bešike i hirurške korekcije.Eliminacija kontrasta nakon aplikacije Lasixa ukazuje na to da su gore navedene promene na IVP-u na desnom bubregu posledica funkcionalnih a ne organskih poremecaja urodinamike desnog bubrega.Zbog toga to i ne zahteva naknadnu hiruršku intervenciju. Iz Vašeg teksta mogu zakljuciti da je bubrežna funkcija kod Vas ocuvana,što je najvažnije.Tegobe koje imate(bol i ucestale infekcije) su neminovne u Vašem slucaju. Medjutim,smatram da ne treba da ocajavate i da živite kao biljka,baš zbog toga što je funkcija bubrega ocuvana i što sve to vec traje 25 godina.Ipak,neophodne su redovne kontrole,odgovarajuci higijensko-dijetetski režim i nacin života i energicna terapija ponovljene infekcije mokracnih puteva,koja mora dovoljno dugo da traje ali ne treba biti permanentna.Takodje smatram da permanentna primena Nitrofurantoina nije potrebna.