DETETU OD 6 GODINA JE DIJAGNOZA Sy.Nephroticum.Bubrezi su propustali belancevine,nivo holesterola i triglicerida duplo uvecan.Negativan je na belancevine 8.dan po pocetku uzimanja pronizona.Nakon mesec dana rezultati su bili idealni,kao i sada nakon 10.meseci.Dete je vec 6 meseci bez lekova ali se pridrzavamo dijetetskih mera.Ishrana je neslana i dalje.Dete se odlicno oseca,normalno mokri i krvni pritisak je normalan.CEMU SE NADATI?
    ZABRINUTI RODITELJI

    Odgovoreno: 04. 03. 2007.
    •

      Nefrotski sindrom kod dece,koje je Vase dete očigledno imalo,je posledica upale bubrega(glomerulonefritisa) ili se nasleđuje.Manifestuje se otocima nogu i lica,belančevine u mokraći preko 3,5 gr/24h,padom belančevina(albumina) u krvi i porastom holesterola i triglicerida.
      Kod Vaseg deteta je najverovatnije nefrotski sindrom posledica prolazne upale bubrega,koja je odlično reagovala na terapiju pronizonom.Ovakav ishod lečenja  ukazuje na to da će prognoza kod Va?eg deteta biti veoma dobra,sto potvrđuje i desetomesečno praćenje deteta.S obzirom na ovu činjenicu,kao i na podatke koje ste naveli (odlično se oseća,rezultati idealni,normalno mokri,krvni pritisak normalan) lečenje kod Vaseg deteta je najverovatnije zavrseno i mozete biti spokojni.
      Međutim neophodni su i dalje,bar jos 1-2 godine,povremene kontrole kod ordinirajućeg pedijatra i 1-2 puta godisnje kod pedijatrijskog nefrologa.Sto se tiče higijensko-dijetetskog recima,potrebno je da se pridrzava kao do sada ali da to bude sve slobodniji recim ishrane i fizičke aktivnosti.Za sada,ne bih Vam preporučio potpuno neslanu ishranu već ishranu sa ograničenim unosom soli.