Poštovani prof.,
    moje pitanje je u vezi moga oca, on ima 68 god. i ide na dijalizu već 9 god. Ide tri puta nedjeljno u početku je išao dva puta, zadnjih nekoliko mjeseci ima veoma nizak tlak i kad dijaliza završi, on se osjeća toliko iscrpljeno i nemoćno da ne može čak ni da hoda, a nakon nekoliko sati kod kuće dođe sebi, ali nije u stanju da šeta kao prije, jer ima slabost i ponekad bolove u nogama i javljaju mu se vrtoglavice.
    Molim Vas da mi kažete šta Vi mislite zašto mu se to sad dešava?
    Hvala Vam unaprijed

    Odgovoreno: 29. 09. 2008.
    • Nizak krvni pritisak posle dijalize, tačnije pad krvnog pritiska nakon završene dijalize(ako je pritisak pre dijalize bio dobar, što se iz pitanja ne vidi) je posledica preteranog oduzimanja tečnosti odnosno većeg gubitka na težini ispod njegove suve težine. Zbog toga je neophodno videti sa doktorom koji vodi dijalzu, da na oovu činjenicu obrati pažnju i pokuša da smanji gubitak tečnosti tikim dijalize, npr. ako gubi 2kg, da gubi samo 1kg.Ima i drugih uzroka pa i načina rešavanja niskog pritiska posle dijalize:acetatna dijaliza, nizak narijum u dijaliznoj tečnosti, oslabljena srčana funkcija i dr. pa ako se neki od tih drugih uzroka nadie, treba ga adekvatno i lečiti: povećana koncentracija natrijuma u dijaliznoj tečnosti, bikabonatna dijaliza, HDF itd.