Poštovani doktore, suprug mi ima 31 godinu i u januaru ove godine mu je dijagnosticirana hronična pala bubrega, kad je slučajno otkrio visok pritisak. Nikad nije osjećao nikakve tegobe. Sad izgleda jako dobro, nikad nije imao otoke. Poslednji nalazi su: Urea 18.5.,  kreatinin (S) 434, kreatinin (U) 10,2, Urati (S) 372, kreatinin klirens 0.27 ml/s, diureza 2,15, proteini (U) 1,07. Svi navedeni nalazi su većinom u prethodnim analizama bili lošiji nego ovi gore navedeni, sem kreatinin klirensa, pa me to malo zabrinjava. Njegov nefrolog mu tvrdi da treba strpljenja i da je to borba na duge staze u liječenju. Samo da napomenem koristi terapiju od svog nefrologa za pritisak koji je sanirao i prima Rekormon jednom sedmično i jako je disciplinovan u ishrani. Molim Vas da mi odgovorite koliko je moguće dugo da drži ovakve nalaze da ne bi došao do dijalize ili transplatacije, pošto je jako mlad . Hvala unaprijed

    Odgovoreno: 12. 09. 2008.
    • Teško je odgovoriti na Vaše pitanje precizno, tim pre što se ne vidi iz pisma o kojoj hroničnoj upali se radi, ali je verovatno to neka glomerulopatija. Inače Vaš suprug, nažalost ima hroničnu bubrežnu slabost, koja je u u četvtrom stadijumu i koja zahteva redovno praćenje od strane nefrologa, redovnu terapiju i lečenje hipertenzije i primenu hipo-proteinskog režima ishrane, izbegavanje nefrotoksičnih lekova i kada za to bude vreme, postavljanje A-V fistule za dijalizu ili planirati predijaliznu transplantaciju bubrega. Nažalost, smatram da će mu kroz izvestan vremenski period biti potrebna dijaliza i/ili transplantacija bubrega, a kada tačno to Vam niko ne može precizno reći, ali će sigurno to biti potrebno. Ipak, ne treba očajavati zbog toga, pošto se i sa tim može kvalitetno živeti.