Poštovani, cerka ima 8 godina. Sa 7 god. je posle jakih bolova trbuha primljena u Inst.majka i dete. Rađena je biopsija bubrega i dijagnoza je: Haematuria reccurens R31, PH Dg. IgA nephropathia i Hypercalciuria E 83.5. Tada je analiza 24 urina bila: Ca 6,6mg/kgTM, acidum uricum 25mg/kg. 01.09.2008. je: Ca 7,65, acid.ur.12,6., Proteini 13,7 (njena težina je 25kg visina 125cm), urea i kreatinin u krvi je u granicama normale. Skoro godinu dana nije imala bolove, ima dobar apetit, lepo se popravila, ali od pre mesec dana skoro svakog dana ima bolove u stomaku, koji su jaki, ali kratko traju. Rečeno nam je da je to zbog peska. Od terapije koristi 10% K-citrici 3x7ml, i MgO 1x75mg. Rečeno mi je da koristimo kalijumovu so, više tečnosti. Ja smatram da je jako bitan režim ishrane i šta sme, šta ne sme da jede. Volela bih da dobijem instrukcije ili da me uputite na nutricionistu-nefrologa. Trebalo bi da znam kako i koliko smanjiti unos kalcijuma, koliko unostiti tečnosti dnevno, kako treba spravljati hranu koju jede, jer mi je rečeno da moramo paziti da se ne bi stvorili kamenčići. S obzirom da je dete u razvoju i da je jako bitna ishrana da bi se sve formiralo kako treba, najbitnije je da znam šta i kako promeniti, šta konzumirati, a šta ne i u kojim količinama, odnosno sprečiti eventualne probleme i pogoršanje. Hvala unapred!

    Odgovoreno: 11. 09. 2008.
    • Vaše dete ima dve bolesti:Iga nefropatiju i Hiperkaliuriju.Vaši lekari su dali adekvatnu terapiju i svetovali način ishrane, ali za adekavtnu ishranu u slučaju hiperkallciurije, pote rebno je da se javite lekaru specijaisti za higijenu ishrane.Takodje su veoma bitne redovne kontrole kako bi se na vreme otkrile eventualne komplikacije i na vreme reagovalo. Verovatno se tako i lečite i pratite boest, ali da Vam skrenem pažnju da to mora da prati pedijatrijski nefrolog u nekom od Kliničkih centara u Srbiji.