Moje pitanje je vezano za Microhematuri-u. Naime imam 40 godina i dvoje dece, cerku od 13 i sina od 9 godina. Ovog leta je i njima postavljena ista dijagnoza. Uradjen im je i ultra-zvuk abdomena i sve je bilo normalno. Sledeca kontrola mokrace nam je zakazana za 1-1,5 dana. Mene interesuje sta mogu da ocekujem u buducnosti? Da li bubrezi mogu da otkazu usled ovog oboljenja u nekom periodu zivota? Sem redovne kontrole da li postoji neka preventivna terapija koja bi sprecila eventualno ostecenje bubrega usled microhematurie? Dal li u ovakvim slucajevima membrane na oba bubrega propustaju eritrocite ili to moze biti samo jedna? Da li je istina da kod muskaraca cesce dolazi do pojave komplikacija posle 30 godine zivota?

    Odgovoreno: 11. 09. 2008.
    • Mikrohematurija je samo znak nečega što se dešava u mokraćnim putevima, tako da ona ne može oštetiti bubrege, već je posledica promena u moraćnim putevima. Brojni sU RAZLOZI ZA POJAVU MIKROHEMATURIJE, PA JE NEOPHODNO DA SE NAPRAVE SVA ISPITIVANJA, KOJA BI otkrila eventualni uzrok. U pismu ne NAVODITE vrstu eriitrocita ( sveži ili bledi), koji bi bliže odredili o čemu se radi, a koliko ih ima u sedimentu. Zato se javite Nefrologu, koji će napraviti plan ispitivanja i doći do eventualnog razloga za mikrohematuriju i odrediti način lecenja. Najčešći razlozi su glomerulonefriti, razni tumori, upale, pesak ili kamen u bubrezima itd.