Postovanje doktore.Pre godinu dana su mi otkrili cistu na levom bubregu u kojoj je se nalazi krecni sediment. Na kostanim strukturama se ne uocavaju znaci lezija.U bazalnim delovima pluce se ne diferenciraju fokalne promene. Jetra primerne velicine bez fokalnih promena. Zucni putevi nisu prosireni .Zucna kesica tankog zida bez kalkuloze.Pankreas slezina i oba nadbubrega su primerne CT morfologijeBubrezi su primerne velicine bez staza i kalkuloze,dobro luce kontrastno sredstvo .Na medijalnom margini levog bubrega vidi se cisticnapromena 25 mm sa kalcifikovanim sedimentom na zadnjem zidu.Desni bubreg pokazuje anatomski varijetet dva uretera u pocetnom delu koji se distalno fuzionisu u nivou L3 prsljana.Mokracna besika ispunjena urinom tankog zida bez intraluminalnih vegetacija .Retroperitonealno i u maloj karlici se ne diferenciraju uvecani limfni nodusi. Zakljucak:Cista sa krecnim sedimentom u levom bubregu. Ureter duplex desno. Savet lekara je kontrola na 6 meseci. Volela bih da cujem i vase misljenje kakva je ovo cista i koliko moze biti ozbiljno? Uradjen MR abdomena i Kompjuterizovana tomografija .Hvala

    Odgovoreno: 13. 07. 2021.
    • Postovana, po nalazu se radi o relativno maloj cisti levog bubrega i urodjenoj anomaliji desnog bubrega koja ne zahteva nikakvo lecenje. Sama cista, obzirom na kalcifikat u zidu, zahteva povremen kontrole. CT i MR su trebalo da odrede kategoriju ciste po Bosniaku i zavisno od toga urolog odredjuje ucestalost kontrolnih pregleda. Kategorija IIF zahteva pracenje na tri meseca, a u slucaju kategorije III i IV razmatra se operativno lecenje. Kategorija I i II ne zahtevaju nikakvu brigu vec samo kontrole 1-2 puta godisnje. Srdacan pozdrav