Poštovani, molim Vas na odgovor. Mom ocu je u mjesecu februaru rutinskim nalazima otkriveno da je kreatinin povišen i kalij. Kalij mu je bio 8, doktori su rekli dobro uopste stoji na nogama. Kreatinin je bio oko 450-500. Bio je u bolnici 5 dana dobio liječenje, prasak za kalij. Kalij je spao na 5.2. Od tada svaki mjesec kontrola je bila i imao je kontrole kod doktorice nutricioniste koja je pravila posebnu dijetu za njega, kao bubreznog bolesnika. Utvrdjeno mu je bubrezna insfluencija stadij III. Ovaj mjesec nisu ga zvali na kontrolu radili smo nalaze kreatinin je porastao na 589, kroz 7 dana smo ponovo radili porastao na 637. Molim Vas za pomoc ishrane se pridržavao strogo osim jeste da radi kao električar i dodatno u policijskoj upravi. Da li je moguce da kreatinin je digla velika fizička aktivnost, sta uraditi da se to zaustavi, poatoji li neki lijek za to? Kako bi se izbjegla dijaliza , mislim usporila proces do toga. Molim Vas za pomoc. Hvala

    Odgovoreno: 31. 05. 2021.
    • Postovana, obzirom na znacajan porast kreatinina savetujem obaveznu kontrolu nefrologa. Nazlost to su visoke vrednosti i moze biti potrebna priprema za lecenje dijalizom. Ne znam koje je uzrocno oboljenje i koju terapiju uzima da bih mogao detaljnije komentarisati. Fizicka aktivnost moze povisiti kreatinin ali ne u tolikoj meri. Dakle, obavezan kontrolni pregled nefrologa. Srdacan pozdrav