5 godina sam transplatiran rezultati stabilni ali imam veliki problem sa tolerancijom imunosupresije pijem envarsus 2mg myfortic, I ponizonna 5mg imam nezeljena dejstva. Zujanje u ušima problem sa spavanjem tremor drhtanje mišića slabu koncetraciju i umor. Postoji li druga kombinacija lekova? I da li je to preosetljivist na tacrolimus ili može biti i od drugih lekova myfortic i pronizon. Da li postoji rešenje za takav problem ili minimaliziranje neželjenih efekata? I koliko su ostali imunosupresivi tipa belatacept efikasni kao imunosupresivi? Ja se izvinjava malo je pitanje razvuceno, ali i tema je takva. Hvala lepo unapred

    Odgovoreno: 23. 05. 2021.
    • Postovani, vecina simptoma koje ste naveli moze biti nezeljeni efekat imunosupresivne terapije, posebno takrolimusa. Nazalost, takrolimus je kamen temeljac imunosupresivne terapije i treba vrlo pazljivo odmeriti odluku o eventualnoj zameni tog leka, ali se to u praksi radi. Naravno uz pazljivu procenu rizika, sto pre svega zavisi i od imunoloskog rizika transplantacije koju ste imali pa i dosadasnjeg postranplantacionog toka. Belatacept nazalost nije registrovan u nasoj zemlji a koristi se kao imunospresiv kod pacijenata sa t da transplantiranim bubregom. Od alternativnih imunosupresiva koji dolaze u obzir kod nas je registrovan Sirolimus (Rapamune). Srdacan pozdrav

Komentari na pitanje: #183174

    • Vasic Aleksandar 10. 06. 2021.

      Živim u inostranstvu zbog nemogućnosti putovanja da li moze jedan online termin ili wacap viber ili email vas kontakt puno bih mi značio hvala unapred.

    • Vasic Aleksandar 10. 06. 2021.

      Hvala lepo na odgovoru profesore, na žalost ne živim u Srbiji zbog nemogućnosti putovanja. Da li postoji mogućnost jednog online termina ili vas kontakt email. Jako puno bih mi značio hvala unapred