Poštovani, Imam 23 godine, majka i baka su bolovale od policističnih bubrega. U matru tekuće godine sam otišla na UZV nalaz g. abdomena i bubrega koji je u prilogu. Tada mi je doktor rekao da odem na pregled kod nefrologa međutim zbog epidemioloških mjera ambulante su zatvorene. Mene zanima Vaš stav po pitanju ove bolesti? Da li ljudi oboljeli trebaju samo da se čuvaju prehlada, infekcija ili ipak postoji neko naučno istaživanje u koje se moguće uključiti ili neke prirodne metode (čajevi)?

    Odgovoreno: 30. 04. 2021.
    • Postovana, pacijenti sa policisticnom bolescu bubrega treba da budu pod nadzorom nefrologa radi lecenja pratecih komplikacija (povisen pritisak, infekcije i dr.). Postoji lek koji usporava napredovanje bolesti ali nazalost nije registrovan u nasoj zemlji, a uglavnom se primenjuje kod ozbiljnijih oblika bolesti (tolvaptan). Nije mi poznato da li postoje klinicke studije u koje se mozete ukljuciti - u nasoj zemlji one sigurno ne postoje. Srdacan pozdrav