Postovani, bio sam kod Vas na pregledu novembra prosle godine, zbog povisenih vrednosti kreatinina u krvi,160 Nakon eho pregleda i dodatnih analiza koje sam uradio,dali ste mi savet i trebao bi na kontrolni pregled za 6 meseci , maj Inace bolujem od dijabetesa tip2 HbA1c se krece oko 7,2, povisenog pritiska koji je regulisan Triplaxanom i gihta,pijem alopurinol 2 tablete dnevno Po Vasem savetu bio sam kod endokrinologa i promenjena mi je terapija sada pijem jardiance 10 mg ujutru glukofaz u podne 1 tableta i uvece glukofaz 1 tableta Prethodno sam pio diaprel1/2 ujutru i glukofaz 1000 uveceTerapiju sam skoro promenio i jos ne znam efekat istePrethodno sam radio HbA1C je 7,2, kreatinin 142 egfr 42 Hteo bih da se vakcinisem protiv Covida 19, kineskom vakcinom pa sam hteo da Vas pitam, da li su ove povisene vrednosti kreatinina i jos uvek neregulisan secer kontraindikacija za primanje vakcine i da li bih trebao da sacekam i da vidim efekat nove terapije i da ih dovedem u neke nize vrednosti pa zatim da se vakcinisem Pridrzavam se Vasih saveta oko ishrane i fizicke aktivnosti, ali secer I kreatinin nisam uspeo da normalizujem,Hvala unapred na odgovoru i srdacan pozdrav

    Odgovoreno: 24. 03. 2021.
    • Postovani, secerna bolest i bubrezna slabost od kojih bolujete predstavljaju faktore rizika za los ishod kovida i apsolutno je indikovana vakcinacija. Slazem se sa endokrinologom oko uvodjenja u terapiju leka Jardiance jer je to savremena terapija za koju se pokazalo da u znacajnoj meri usporava dalje propadanje bubrezne funkcije. Sto se tice leka Glukophage sa Vasim stepenom ostecenja bubrezne funkcije maksimalna dnevna doza leka ne sme da prelazi 1000 mg. U slucaju da je GFR manji od 30 taj lek se ne sme primenjivati. Nazalost nijedna terapija ne moze u potpunosti da oporavi vasu bubreznu funkciju vec samo moze da uspori njeno dalje pogorsanje. Srdacan pozdrav

Komentari na pitanje: #180425

    • Zoran Karanovic 24. 03. 2021.

      Postovani profesore, hvala na brzom odgovoru Srdacan pozdrav