Poštovani doktore Nestoroviću, Molim Vas da mi odgovorite na pitanje:"Da li preporučujete ljudima sa transplantiranim bubregom da prime vakcibu za covid-19. Pošto nisam našao ni jednu studiju koja se bavila tim pitanjem. Imam 32. Godine i transplantiram sam 2008. Godine u Moskvi. Iz Republike Srpske sam. Veliki pozdrav S postovanjem, Goran Timotija

    Odgovoreno: 28. 02. 2021.
    • Postovani Gorane, jos uvek ne postoje iskustva sa vakcinom protiv kovida kod osoba sa presadjenim bubregom ali sva veca udruzenja nefrologa savetuju vakcinu uz prethodan pregled nefrologa zato sto je smrtnost od kovida znacajno veca u ovoj populaciji u odnosu na opstu populaciju. U Srbiji znam nekoliko pacijenata koji su primili Fajzerovu ili kinesku vakcinu. Teoretski postoji rizik da dodje do akutnog odbacivanja ali je on mali pa se ipak savetuje pracenja kreatinina posle vakcinacije. Na skorasnjem vebinaru na tu temu sa ucescem evropskih strucnjaka postoje izgledi da vektorske vakcine (ruska i astra zeneka) mozda nose veci rizik od drugih vakcina u pogledu odbacivanja. Rezultati klinickih studija se ocekuju krajem juna o.g. Srdacan pozdrav ( Dr Rajko Hrvacevic - izvinjavam se ako sam odgovorio umesto dr Nestorivica ili je u pitanju neka greska u slanju pitanja).