Postovani,zena 60 god,dijabeticar,povosen krvnibpritisak,oslabljena funkcija bubrega. Po misljenju nefrologa bice prikljucena dijaliza. Ako mi mozete malo bolje objasniti,sta je dijaliza,koliko pomeze-odmaze? Da li to znaci da ce do kraja zivota biti na dijalizu? Da li se moze uraditi jos nesto? Koliko moze produziti zivot s obzirom na ostale bolesti? Hvala

    Odgovoreno: 17. 01. 2021.
    • Postovani, sudeci po ovome sto ste napisali postoji terminalno ostecenje bubrega koje se leci primenom dijalize do kraja zivota ili transplantacije bubrega. Dijalize se rade tri puta nedeljno po 4-5 sati. Transplantacija se smatra najboljom metodom lecenja. Postavlja je indikacije za transplantaciju zahteva detaljne pregleda pacijenta. Davaoci bubrega mogu biti genetsko srodnici ili supruznik a ukoliko takvih nema moze se staviti na listu cekanja za bubreg od umrle osobe. Za detaljnije informacije predlazem razgovor sa nefrologom u dijaliznom centru gde ce te imati priliku i da postavljate pitanja i da dobijete detaljnija objasnjenja. Srdacan pozdrav