Imam pitanje za svekrvino stanje,naime ona vec 2 godine se pati sa bolom u stomaku koji je bio lokalizovan kod prepona,sumnjalo se na utinarnu infekciju koje nije bilo,potom je pocela da joj smeta hrana tacnije gasovi i nadimanja..Isli smo kod gastroenterologa koji joj je radio irigografiju gde se videlo da ima presavijeno debelo crevo i kao to joj mozda stvara probleme mada je ona redovno obavljala stolicu koja je bila normalna i bez tragova krvi.Medjutim imala je neku sumnju jer joj je svakim danom unazad godinu dana nakon obroka bilo jako tesko i bolno,da ima nesto na debelom crevu..Kolonoskopija je pokazala negativan nalaz i proglaseno je sindrom nervoznih creva,gde je pila colosspa retard i flobian...nakon toga joj je receno da uradi MR ako se stanjenne popravi..ona je za godinu dana izgubila 16kg ali generalno od gladi i nejela jer jojnje bukvalno i kiselo mleko pocelo smetati,cajevi a kamoli neka cvrsta hrana...e sad od sindroma nervoznih creva po magnetnoj rezonanci dobijamo sok gde pise da ona ima tumor..tacnije i 2 koliko sam mogla da ustanovim,treba da ode za Kamenicu na konzilijum ali smo jako slomljeni i nestrpljivi jer joj nista drugo hirurg nije rekao..a zakljucak na magnetnoj glasi ovako:Neoplasticna lezija parakovana desno koja bi dijagnostikom mogla odgovarati limfodenomegaliji primarnom retroperitonealnom tumoru,Gisom-u s obzirom na blizak kontakt sa donjim zidom D2 segmenta duodenuma. Pocetna hidronefroza desno zbog komprsivnog efekta tumora na desni ureter. Adenom desnog nadbubrega, Simpleks kortikalna cista desnog bubrega Fokalna lezija L2 i Th10 prsljenskog tela primarno porekla hemangioma 15mm. U dssnom nadbubregu ovalna i jasno demarkirana promena 27x17mm. Retroperitalno desno se vidi lakohipertenzna promena 25x42x52 koja oostkontrasno intezivno i nehomogeno uvecava atenuaciju.simpleks kortikalna cista 19mm.. Znam da je tekst predugacak ali je briga jos veca...Gastroenetrolog je rekao da je situacija nesvakidasnja,gde ga je upitala jel zbog toga ima probleme sa crevima gde joj je odgovorio kao da,a licilo je tu su creva najmanji problem..Niko nista konkretno joj ne govori,samo da je zavuceno i da mora bas operacija...Informisala sam se putem interneta za taj gistom kazu da je najgori rak..Njoj je krvna slika uredna iako ne jede... E sad i ovo na desnom bubregu vodila sam je na 3 ultra zvuka za ovih godinu ipo dana ni na jednom se osim ciste nije nista videlo..ne znam dal je moguce da je to sve od skoro nastalo dali su ove dimenzije prevelike...?? Jedino sto sam isto nacitala a njeno stanje je takvo da zbog bubrega se oseca tup bol u preponi i sada je boli i ledja sa te desne strane,ima izgubljen apetit ali vise od straha d ane moze da trpi te bolove makar i ne jela...jednom u 10 dana ta bol je natera i da povrati,onako ima te neke simptome d aniko ne bi mislio da je nesto na bubrezima vec u crevima...Zelim konkretno i jasno da mi odgovorite da li je to njeno stanje zabrinjavajuce alarmantno i dali postoji leka ili je prekasno..Jako se brinemo,a mislim da nam i ovi u Kamenici nece nista veliko reci,svi su u guzvi oko korone nadam se da ce i uspeti da je operisu u sto kracem roku jer je vise za ne izdrzati kako izgleda...Hvala vam puno na odvojenom vremenu

    Odgovoreno: 17. 01. 2021.

      • Postovana, nazalost ovo nije oblast kojom  se bave nefrolozi. Sto se tice obicnih cista u bubregu one ne zahtevaju nikakvu brigu. Zastoj mokrace u desnom bubregu je posledica pritiska tumora na mokracovod i treba da se resava u sklopu resavanja tumora. Vasa svekrva treba odmah da se javi na bolnicko lecenje tokom kojeg ce onkoloski konzilijum odluciti koja vrsta terapije je za nju najbolja. Pozdrav

Komentari na pitanje: #176509

    • Kovac Ruzica 18. 01. 2021.

      Hvala vam na odgovoru.Javila se hirurgu,konzilijum je obavljen,bice odstranjivanje tumora pripre obavlja.nadam se da ce sve biti uredu sa njegovim odstranjivanjem i da ce nelagodnost i bol koju joj pravi se ublaziti.