Poštovani, Prije godinu dana otac mi je imao operaciju abdominalne aorte. Doktor kada ga je otvorio nije smio dirati jer se na aorti nalazila neka masa na koju su bila zaljepljena crijeva. Doktor je pokusao da odvoji crijeva međutim nije mogao ići dalje, iz razloga što je mišljenja da bi pacijent preminuo na stolu. Otac je 12 dan izvadio konce. međutim, slijede bolovi poslije toga na predjelu bubrega. Otac kada se pripremao za operaciju prilikom snimanja abdomena, doktori su mu dali kontras tada je osjetio jaku bol u predjelu bubrega.
    Pritisak mu je bio od 210 sa 110 da u jednom momentu nije mogao da se spusti nikako. Bolovi u bubrezima nisu prestajali pio je brufen od 600 kad bi djelovao bolovi su manji bili. Prestao je i da mokri. uz sve to vodili smo ga u bolnicu doktori bi ultrazvukom pregledali bubrege rekli bi da je u redu , mokračna bešika prazna, i puste ga kući. Govoreći doktorima da otac već dva dan a ne može da mokri oni na to odgovaraju da nije uzimao tečnosti dovoljno. Dolazeći kući zovemo hitnu, opet zbog pritiska, dobija inekciju on i dalje ne može da mokri. Da bi vidjevši na njemu da nije dobro počeo je da otiče i da se gubi odvodimo ga u bolnicu, u bolnici mu vade nalaze krvi kreatinin je bio 1316 .Istu noč je zadržan stavili su mu kateter na bubreg i priljučili ga na hemodijalizu. Njemu urin uopšte nije prolazio kroz uretere jer su isti začepljenji odnosno prekriveni tom nekom masom predpostavljam čime je i aorat bila. Tek nakon par mjeseci stavili su mu stent na ureter jedan gdje mokrača prolazi ali bubrezi ne rade kreatinin mu je oko 800 sada. Več 10 mjeseci je na dijalizi. Molim za vaše mišljenje. LP puno sreće i uspjeha u Novoj 2021 godini. Unaprijed Vam se zahvaljujem

    Odgovoreno: 04. 01. 2021.
    • Postovani, po ovome sto ste napisali moguce je da se radi o retroperitonealnoj fibrozi - naime kod te bolesti se oko aorte i uretera stvara vezivno tkivo sa upalnim celijama koje dovodi do kompresije na uretere i nemogucnosti izlaska mokrace iz bubrega. Dijagnoza se postavlja na osnovu nalaza CT-a ili MR-a te laboratorijskih analiza. Uzroci retroperitoneumske fibroze su razliciti i od njih zavisi i nacin lecenja. U principu najkompetentniji lekari za ispitivanje tog stanja su nefrolozi, a po potrebi oni konsultuju hematologe i reumatologe. Urolozi pomazu u resavanju zastoja mokrace putem stavljanja ureteralnih double J sondi ili operativnim putem. Ukoliko se utvrdi da se radi o idioptaskoj retroperitonealnoj fibrozi onda visoke doze kortikosteroida (prednizon, metilprednizolon) odnosno bolus doze metilorednizolona a potom 1 mg prednizona na kg telesne tezine dnevno u kombinaciji sa Cellceptom (mikofenolat mofetil) mogu biti od pomoci. Nazalost izgubljeno je puno vremena i sada je potrebno izvrsiti procenu na osnovu stanja bubreznog tkiva da li je ova terapija indikovana odnosno da li ce dati efekta. Srdacan pozdrav iz zelju za oporavak Vaseg oca i sve najbolje u Novoj 2021.

Komentari na pitanje: #176473

    • Palo Midhat 04. 01. 2021.

      Tacno u pravu ste tadi se o tom fibroznom tkivu to je pokazao snimak, međutim stent je takodjer stavljen u jedan ureter i mokraca prolazi do mokracne besike. Da li je moguce da zbog toga dodje do hronicnog onoljenje bubrega. Bubrezi njemu rade ali ne ciste krv. Nemaju funkciju tu. Ovo stanje Covida i sve ostalo usporilo je pretrage i na vrijemene da se reaguje, nazalost. Molim za jos jedno misljenje da li stavljanje stenta u drugi ureter moze poboljsati stanje organizma odnosno bubrega da bolje filtriraju krv. Hvala Vam velika na brzom odgovoru