Postovani, Mom sinu u 20 tj. trudnoce ultrazvucno je verificirana hidronefrpza lijevog bubrega.1 st. Dolazili smo na redovne kontrole gdhe su nam govprili da ce se povuci kako dijete bude raslo. Danas ima 17 i pol godina u medjuvremenu hospitaliziran je u bolnicu prije 2 mjeseca zbog slabosti i renalnih kolika gdje mu je ucinjena scintigrafija bubrega i na nas prepad kazano nam je da je bubreg afunkcionalan. Dakle da skratim desni bubreg iznosi 94 posto dok lijevi 6%.Mag3 klirens iznosi oko408m/min. Unazad par godina bio je 3 puta hospitaliziran u bolnici zbog kolika na lijevoj strani gdje bi zavrsip na pedijatriji dobio antibiotik i stanje bi mu se smirilo. Onda je vec bilo utvrdjeno da ima hidronefrozu 3 st. I nista po tom pitanju nisu poduzimali. Danas ima hidronefrozu 4 st. i savijetovano nam je da mora uciniti nefrektomiju zbog mogucih daljnjih infekcija. Zadnji put imao kolike u 09.09.2020 gdje je dobio antibiotik i stanje se smirilo. Zatim ugovaramo prijem u kbc Rijeka gdje je hospitaliziran i trebala mu je biti ucinjena nefrektomija, navecer dobio inekciju protiv zgrusavanja krvi da bi ujutro javili da ga nece operirati jer nije hitan slucaj. Sta je njima hitno uopce? da bude na rubu smrti da mu se u urinu stvore bakterije da non stop pije antibiotike dok ne postane imun na njih? dijagnoza uz ostale procijeneUzV bubrega-lijevo se vidi terminalna dilatacija p-k sustava, mijestimicno se tek nazire bubrezni parenhim. Desni bubreg uredne debljine parenhima uz dilataciju pijelona te minimalnu dilataciju pojedinih casica i s obziro da bolesnik nema simptoma odustaju od operacije do smirivanja epidemioloskih mijera. Preporuceno mu je mirovanje i hidracija. Mene sad zanima njemu su stalno poviseni urea 9 i kreatinin 120 ostalo je u granicama normale. Doktori su nam rekli da je to od afunkcionalnog bubrega, drugi su nam rekli da je to pokazatelj zdravog bubrega jer navodno mnogo jede proteina pa ne uspije sve "probavit". Ako mi mozete objasniti da mogu "mirno "spavati koji su razlozi povisenja i sada me zabrinjava i desni bubreg da li se moze stanje pogorsati? Inace, ide u teretanu i dobro je hidriran. Nema visok krvni tlak. Iskljucivo jede zdravu hranu uz minimum soli i pije mnogo cajeva od koprive Da li smije dizati utege? I sta da radimo dalje? Lp.

    Odgovoreno: 02. 12. 2020.
    • Postovana, nazalost prema opisu nalaza levi bubreg je afunkcionalan te je, posebno obzirom na ponavljane infekcije, apsolutno indikovano hirursko uklanjanje bubrega koje se moze uraditi i laparaskopski. Sto se tice desnog bubrega po opisu bi se moglo naslutiti da i tu postoji blaga hidronefroza, verovatno takodje na terenu stenoze ureteropijelocnog vrata - ako je radjena MSCT urografija onda se to mnogo bolje vidi nego na samom ultrasonigrafskom pregledu. Taj stepen zastoja mokrace ne zahteva hirursko lecenje vec samo pracenje. Blago povisene vrednosti kreatinina mogu da bidu posledica povecane misicne mase (shvatio sam da sin dize tegove) i moj savet je da posle nefrektomije uradite odredjivanje klirensa kreatinina i GFR izracunatu iz cistatina C. Takodje je jako bitan nalaz prvog jutarnjeg proteina i 24-casovna proteinurija. Ako su ova dva nalaza uredna nema razloga za zabrinutost. Sto se tice ishrana savetujem manje soli i crvenog mesa a vise tecnosti (2-2.5 litara dnevno). Takodje je potrebno izbegavati lekove koji su toksicni za bubreg kao sto su nesteroidni antireumatici (Voltaren, Brufen i sl te Amikacin, Garamicin i sl.) te preprati za povecanje misicne mase kao sto je kreatin, proteinski preparati i sl. Posle nefrektomije sin treba da bude pod nadzorom nefrologa 1-2 puta godisnje. Srdacan pozdrav