Poštovani, da li je pesak u bubregu normalna pojava? Naime, na ultrazvuku mi je doktorka rekla da imam malo peska, ali da je to normalno. Ultrazvuk abdomena je rađen jer vrlo često imam pritisak u donjem desnom delu stomaka i sa bočne strane. Svi nalazi su u redu, kao i sve kod ginekologa. Da li je moguće da je pesak uzrok bola i da li je on posledica načina ishrane i da li bi trebalo nešto da preduzmem kako ne bi došlo do nastanka kamena? Unapred hvala

    Odgovoreno: 18. 10. 2020.
    • Postovana, prisustvo peska odnosno sitnih kamenaca u bubregu nije normalna pojava i isto ne objasnjava tegobe koje imate u malo stomaku. Prevencija stvaranja peska ukljucuju veci dnevni unos tecnosti (negazirane vode, limunda, sok od pomorandje, par solja uroloskog caja dnevno...). Treba izbegavati gazirane vode i grepfrut. U ishrani ne treba preterivati sa solju, crvenim mesom, lisnatim povrcem, lesnicima, bademima i drugi namirnicama koje su bogate oksalatima. Ukoliko je ginekoloski nalaz uredan zbog tegoba u malom stomaku predlazem Vam i pregled gastroenterologa. Srdacan pozdrav