Poštovani

    UZV abdomena,

    ukratko otišao sam na kontrolni pregled nakon 1 god. zbog kamenca u bubregu kojeg sam izmokrio pa me sad zanima vaše mišljenje što se tiče kamenca sve uredno i više ga nema ostalo je malo pjeska međutim mene zanimaju još 2 stvari koje su napisane u nalazu na koje je doktor rekao da je to sve normalno da se nemam oko cega brinut

    Nalaz UZ: -Sonografski jetra srednje velika,homogena i uredna odjeka -kolecista uredna -pankreas bez jasnih promjena -*desni bubreg 12 cm uredne kore sa znacima pijeska i naglašenim kalkiks cistama -**lijevi bubreg 11.5 cm također znaci pijeska nema jasne blokade -slezena uredna -mokraćni mjehur i prostata uredni

    Zaključak: sonografski znaci pijeska na bubrezima bez jasne obstrukcije,ostali organi uredni

    sada mene zanima što znači naglašena kalkiks cista i jeli normalno veličina desnog bubrega 12 cm a lijevog 11.5 cm moja pretpostavka je da je to malo odstupanje u veličini te da nema razloga za brigu.

    Unaprijed hvala na odgovoru.

    Lijep pozdrav

    Odgovoreno: 02. 07. 2020.
    • Postovana, prisustvo "peska" u oba bubrega zahteva metabolicko ispitivanje - minimalno treba uraditi kalcijum, fosfor, parat hormon i acidum uricum iz seruma. Sto se tice malih kaliks cista one oznacavaju blago prosirenje casica i one ne treba da vas zabrinjavaju. Stro se tice velicine bubrega ona je u granicama normalnog. Obicno je levi bubreg veci od desnog ali se ponekad desava i obratno. Ukoliko je izgled levog bubrega na ultrazvucnom pregledu normalan mala razlika u velicini takodje ne treba da vas zabrinjava. Srdacan pozdrav