Dobro vece hteo sam da pitam posto vec 5 meseci se lecim kod nefrologa imam neke njihove dijagnoze na kojima na latinskom pise ovo Hypertensio arterialis essentialis (primaria) Morbus renalis chronicus,gradus 1 Morbus cordis et morbus renis hypertensivus Cum insufficientia renis A na rezultatima iz meseca u mesec kalcijum mi je sve visi sada 2.85 a klirens kreatinin sve nizi sada 1.30 pa me zanimalo da li se ja vodim kao hronični bolesnik i da li trebam vise da se cuvam ovog virusa nego drugi?

    Odgovoreno: 01. 05. 2020.
    • Postovani, vase dijagnoze govore da se radi o hronicnom ostecenju bubrega koje je uzrokovano dugogodisnjim povisenim pritiskom. Medjutim, povisen kalcijum u krvi se ne uklapa u tu dijagnozu i zahteva dopunsko ispitivanje (fosfor, parat hormon, alkalna fosfataza i ultrazvucni pregled paratireoidnih zlezda a potom zavisno od rezultata i druge testove). Povisen kalcijum u krvi moze biti i posledica uzimanja preparata kalcijuma i vitamina D pa ako iste uzimate dozu treba smanjiti sto treba da prodiskutujete sa vasim nefrologom. U ishrani smanjite so, crvena mesa i namirnice bogate kalcijumom (mleko i mlecne proizvode). Obzirom da imate povisen pritisak i hronicno ostecenje bubrega postoji veci rizik da infekcija sa coronavirusom ima komplikovaniji tok pa vam savetujem strogo pridrzavanje svih preventivnih mera. Srdacan pozdrav