1. Ne mogu da predjem preko prevare svog dečka

    Pitanje broj: #21

    Imam problem koji nisam u stanju da prevazidjem. U vezi sam koja traje tri godine i koja je skoro savršena. Pre tri meseca momak mi je priznao neverstvo koje se dogodilo pre dve godine, jer je želeo da u brak udjemo bez tajni. Pokušavam da se ne vraćam na to jer želim da oprostim, ali budući da je u pitanju nekadašnja zajednička koleginica, slike se same nameću i ja dovodim u pitanje iskrenost i kvalitet cele veze do danas. Oboje želimo da prevazidjem problem, ali mene naizmenično obuzima osećaj besa, tuge i sumnje u sopstvene vrednosti

    Odgovoreno: 25. 02. 2007.
    • Poštovana,

      Namera Vašeg partnera da udjete u brak bez tajni je zaista za svaku pohvalu, ali ponekad može biti i kontraproduktivna, kao što je slučaj sa Vašom vezom. Niko nije savršen pa ni Vaš partner, te kao i svi obični ljudi može da pogreši. Na Vama je da procenite da li je ta greška toliko velika da postaje neprihvatljiva za nastavak Vaše veze. Kada donosite odluku, uzmite u obzir i druge karakteristike Vašeg partnera i Vaše veze, kao i činjenicu da je nakon tog dogadjaja u prošlosti izabrao Vas kao osobu sa kojom je dalje gradio, kako kažete, “skoro savršenu” vezu. Treba da znate da su motivi za ulazak u seksualnu vezu kod muškaraca i žena nešto drugačiji – odnosno da muškarac veoma često ulazi u paralenu vezu samo zbog seksualnog iskustva, dok je ženama često potrebna i drugačija motivacija – najčešće povezana sa emocijama. Ono što je problem je što pri procenjivanju postupka drugih ljudi, te postupke sagledavamo iz svojih pozicija i kroz svoje (potencijalne) motive u takvoj situaciji, dok u realnosti oni mogu biti veoma prozaični. Ukoliko su Vaše psihičke reakcije toliko izražene da Vas remete u svakodnevnom životu i funkcionisanju, obratite se psihologu ili psihijatru koji ima zavrešenu edukaciju iz bračne/porodične psihoterapije koji će Vam na stručan način pomoći da prebrodite partnersku krizu.