Poštovani, koliko god puta u zadnjih 5 godina radio kontrolni UZV srca uvijek mi je mjerenplucni tlak 43 do 47 mm/hg. Znam da je to po svim referentnim vrijednostima daleko iznad dozvoljene granice. Bilo koji kardiolog koji je radio UZV uvijek napise te vrijednosti ali i doda UZV nema indirektnih znakova plucne hipertenzije i zavrsi s pregledom. Sportas sam rekreativac. Brine me da li te vrijednosti stete mojim plucima i srcu i kako je moguce da se to mjeri a oni ipak napisu nema indirektnih znakova PH. Srce u granicama normale. I nema ogranicenja u naporu. Zadnje mjerenje je bilo cak 47. Isao sam i na kompletnu pulmolosku obradu. Sve ok. Molim Vas da mi to objasnite...mogu li mi te vrijednosti ostetiti srce i pluca i da li imam plucnu hipertenziju ili ne. Puno Vam hvala. Ja NIKAKO ne mogu shvatiti kako aparat moze to stalno mjeriti a doktori uzastopno pisu nema indirektnih znakova PH??....Puno Vam hvala

    Odgovoreno: 29. 12. 2019.
    • Ukoliko se tokom eha srca registruje SPDK (odnosno pritisak u plucima indirekno merenje) 45 mmHg ili vise  Vi ste kandidat za primarnu plucnu hipertenziju. Treba da se javite u specijalna odeljenja kardiologije i KBC Zemun ili KC Srbije koja se bave tom bolescu i onda izvrsiti kateterizaciju desnoga i srca i kada se proceni pritisak uvodi se adekvatna terapija koja je jako skupa ali sad lekova na trzistu ima (proizvodi Hemofarm) i fonda priznaje troskove ALI AKO SE NA OVAJ NACIN DOKAZE PRIMARNA PLUCNA HIPERTENZIJA.

      Mr sci med dr Slobodan Gajic