Poštovani doktore, s obzirom da sam već slao pitanje a nisam dobio odgovor, slobodan sam da Vama lično pošaljem isto pitanje. Dakle: Pitanje:Poštovani imam sledeću anamnezu :"Anamneza

    1. god. hir.revasku1arizacija miokarda sa 2 ACB—a( LAD i 0M1)
    2. god. preležao infarkt miokarda donjeg zida ( okludirao RCA).
    3. god, poslednja koronarografija ( okludirane nativne kor.arterije, prohodni graftovi). Godinama se leči kao oscil. HTA, HLP, ima znake lake dilatativne ishemijske miokardiopatije, E EF = 40—50%, izrazenu aritmiju po tipu VES. Redovno uzima med.terapiju. Kontroliše se uz eho srca, stres eho srca radjen 2016.g0d. - bio negativan za provokativnu ishemiju. Objektivno eupnoičan, lako adipozan, kardkompenzovan. Akcija srca ritmcina, tonovi tmuli, diskretan sistolni sum nad iktusom. TA 130/80. EKG: s.r. frekv. 60/min, ožiljak dijafragmalno, smetnje sprovodjenja. ( bez dinamike).

    EHO SRCA: EDD 6,2, EF 45%, akinezija donjeg zida. MR 1+. LP 4,3.

    Holter EKG 12.11.0.g. je pokazao :HR min 36, max 110, prosečna 62/min. U toku snimanja registruje se sinusni ritam, 174 pojedinačnih VES,6 bigeminija,1 trigeminija VES , 1.247 SVES. AV blok I stepena, bez značajnih pauza". bez značajnih pauza.Inače već 10 godina imam aritmije i ordinirani su mi svi poznati lekovi, najduže Amjodaron ali je isključen zbog rasturanja hormona štitne žlezde koja je bila otišla u hiepertir..Od juna prošle godine ordiniran mi Flekaniad 100 mg , 2x1 i ovo je do sada najbolji nalaz holtera u poslednjih 5 godina./uzimao sam Propafe, pa Sotalol, Mexiletin i eto na kraju Flekaniad./.E sada drugi lekar mi reče da s obzirom na moj kardiološki status ne bi smeo da uzima ni Flekanid ni Propafen. Upravo to je moje pitanje /ne zakerajući kako jedan lekar kaže da mi je to odlična Th, i fakat je rezultat pokazao/ a druga čak dvojica rezolutno su da ga isključim.Dakle , molim Vaše mišljenje.Hvala mnogo unapred.

    Odgovoreno: 09. 12. 2019.
    • Na osnovu svega iznetog treba na nastavite Flekanid tabl 100 mg 2x1 uz redovne kontrole eha srca i Holtera EKG 24 h. Problem je u tome sto Vam je EF 45 % i sto imate AV block I stepena, a Flekanid je kontraindikovan kod AV blocka II i III stepena i ako je EF manja od 40 %.

      Mr sci med dr Slobodan Gajic