Postovanje, imam 64 godine. Od pre dva meseca je pocelo da me muci nesto sto mi se nikad ranije nije desavalo. Ja iskreno ne znam kome bih trebala da se obratim, ali pocecu prvo sa vama, a vi me uputite gde treba. Naime radi se o tome da je nocu kada legnem da spavam, krenulo da me budi neko mravinjanje po telu. Prvo je krenulo sa drhtavicom unutar organizma, znaci osecam kao da mi celo telo unutra drhti. To se javljalo, odnosno budilo me oko 02. 00 – 03. 00h obavezno svako vece nekih 4-5 dana zaredom, a onda sam krenula da imam osecaj kao da mi laze mravi po telu. Pritisak mi se kada je to pocelo kretao oko 150/85, a otkucaji srca od 52 minimum do 65 maksimum u minutu. Sada sam uz pomoc cajeva uspela do neke mere da sredim pritisak i krece se u proseku 130/80 preko celog dana, srce radi u istom intervalu. Medjutim, mravinjanje koje sam pomenula i dalje me muci samo nocu, i veliki mi je problem zato sto uopste ne spavam. Dok se ne uspavam, ne osecam nista, i preko dana ne osecam nista, uvece cim zadremam, makar i 5 minuta, krenu te tegobe i probude me. Ako ne osetim odmah i ne probudim se cim to krene, kada se probudim osecam malaksalost u telu, ne mogu odmah da ustanem, osecam da me unutar srca nesto kao boli, i posle par minuta izmerim pritisak krece se oko 160/85 a srce i dalje kuca od 52-65/min, ako se probudim odmah kada to krene, pritisak je oko 140/80, i nema bol unutar srca. To mi traje oko dva meseca, iako pijem bromazepam od 3mg ujutru i uvece, ne pomaze i to jos uvek traje, i ne spavam uopste. Plasim se da pijem lekove za pritisak, jer na svakom pise da smanjuje srcani ritam, pa ne znam da li bi ja smela. Mozete li da mi pomognete, ili date savet gde bih i sta trebala, da radim? Unapred hvala

    Odgovoreno: 15. 03. 2016.
    • Poštovana,
      Ne smanjuju svi lekovi broj otkucaja srca. Da bi se postavila indikacija za uvođenje antihipertenzivne terapije najbolje da vas prvo pregleda kardiolog. Najbolje da se postavi aparat za kontinuirano merenje krvnog pritiska tokom 24h (holter krvnog pritiska) . A za druge tegobe, tipa mravinjanja, najbolje pregled neurologa i fizijkatra, eventualno i reumatologa.
      dr milan mijailović