Postovani, molim vas za tumacenje rezultata ekg moje majke. Ekg je radjen u hitnoj pomoci, gde je otisla usled visokog pritiska. U zadnjih nekoliko dana ima velikih problema sa visokim gornjim pritiskom, koji zna da ode i do 200 (kada se mnogo uplasi) , a donji ostaje na 80-90. U bolnici su joj rekli da j ovaj ekg nalaz uredan, medjutim nas brine ovaj deo oko st abnormalnosti i pominjanja mogucnosti miokadijalne ishemije. U bolnici pred ovaj ekg je izmeren pritisak od 208/100. Karakteristicno je itso da joj pritisak, nakon samo nekoliko minuta, ume da spadne na 110/70. Molim vas za pojasnjenje ekg rezultata. Hvala vam unapred na odgovoru. Ekg nalaz je sledeci: vent. Rate (bpm) 93 pr interval (ms) 130 qrs duration (ms) 86 qt/qtc interval (ms) 338/396 p/qrs/t axes (deg) 59/3/44 synus rhythm -interpretation made without knowing patient's gender/age. Anterolateral st abnormality may be due to myocardial ischemia. Abnormal ecg. Unconfirmed diagnosis.

    Odgovoreno: 15. 03. 2016.
    • Poštovana,
      Radi kompletne dijagnostike dobro bi bilo da se uradi uz srca, zatim postavi 24h holter ekg-a, a zatim test opterećenja srca- ergometrija na biciklu ili pokretnoj traci, a ako je to neostvarljivo onda farmokološki test opterećenja. Javite se njenom kardiologu radi dopunske dijagnostike i dalje terapije.
      dr milan mijailović
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #145170

    • Molim Vas, Vaše tumačenje EKG -a.  U pitanju je muškarac star 47 godina, visina 176cm, 90 kg. Odnedavno pre 3 meseca posle preležanog virusa gripa ili korone javio se krvni pritisak koji je otporan na terapiju, koja je menjana više puta sa vrednostima od 160 sa 90-110. Javile se i ventrikularne ekstrasistole. Pre jedan dan posle krize usled povećanja krvnog pritiska u toku sna se javilo snazno lupanje srca pa se javio u hitnu i rezultati EKG su sledeci: Blaga devijacija leve osovine, Sinusna tahikardija, Hr 107 bpm, Pr interval 171 ms, P trajanje 120 ms, QRS trajanje 75 ms, T trajanje 181 ms, QT/QTc 306/407, P/QRS/T osa 68.5/2.1/46.4 deg, R(V5)/S(V1)1.06/0.57mV, R(V5)+SV1) 1.63 mV. Hvala.