Postovani, zdravo obracam vam se sa molbom ako mozete mi dati savjet za bolest moje majke koja ima 58 godina i boluje od bolest srca koja je dobila od samog rodzenja i koja je sada u povisoki stadijum i ima veliki problem sa ascities velika kolicina vode u trbuhu. Terapija koja uzima je svakadnevna edemid forte po jedna tableta na dan ali ni to ne pomaze. Uradili su joj punkciju abdomena (paracenteza) pre nekoliko godina i sada pocelo se skupiti veliku kolicinu vode u njen trbuh pa punkciju dobiva na svakih desetak dana uzalud edemid forte. Pa zelim da pitam dali postoji neki drugi ljek ili neka druga intervencija rjesiti se ovog zdravstvenog problema moje majke. Cula sam za sant operacije. . . Ugradzivanje neki katetar od abdomena sa besikom tako nesto. . . Molim vas ako mozete mi objasniti o cemu se radi, koji tip operacije je, ima li posledice, koliko je to efikasno itd? Hvala vam pozdrav

    Odgovoreno: 23. 02. 2016.
    • Poštovani,
      Stvaranje ascitesa u trbuhu je posledica nedovoljne funkcije srca kao pumpe. Ali uz to se javljaju i otoci na nogama, stvara se voda u plućima sa pratećim simptomima. Ako edemid forte ne pomaže opcija je punkcija tečnosti iz trbuha, ali su rezultati kratkotrajni jer nije uklonjen osnovni uzrok, tj. Bolest srca. Potrebna je konsultacija kardiohirurga, ali i abdominalnog hirurga da bi se predložilo trajnije i efikasnije rešenje, o čemu će vam oni reći.
      dr milan mijailović