Poštovani, imam 23 godine. Zbog čestih palpitacija (znale su trajati po cijeli dan bez prestanka) otišla sam na utz srca. Kardiolog je rekao da nije pronašao uzrok i rekao da je nalaz uredan. Nije me uputio na dodatne pretrage već me moj doktor opće medicine poslao i na holter ekg koji je bio isto uredan. Te pretrage sam radila prije 4 godine, a preskakanja više nemam tako često. Jave se ponekad, bez obzira na okolnosti (u mirovanju i u aktivnosti) ali traju svega par sekundi. Ne prati ih ubrzan rad srca već normalan (60-75) . Ono što sam primjetila u nalazu jeste ''color dopplerom blaga aortna regurgitacija, trag mitralne, trikuspidne i pulmonalne regurgitacije bez indirektnih pokazatelja plućne hipertenzije, ostali valvularni protoci b. O. O. '' s obzirom da na nalazu ne piše da li je potrebna kontrola za ovo, obraćam se vama s pitanjem ako je potrebno kontrolirati i ima li mogućnosti da dođe do pogoršanja jer znam da je teži oblik opasan i to me zabrinjava? Od djetinjstva imam i šum na srcu ''2/6 u 3 icp lijevo bez propagacije''. Nedavno sam bila i na sistematskom pregledu a doktor mi nije spomenuo šum, pitam se bi li i šum bio jači da se stanje pogoršalo? Hvala, lp

    Odgovoreno: 12. 02. 2016.
    • Poštovana,
      Za sada samo praćenje vašeg srca, jednom godišnje uz i na 6 meseci holter ekg-a. Izbegavajte velike fizičke napore, samo umerena rekreacija. Nalazi na valvulama, za sada, nemaju veći klinički značaj. Šum se nekada pojača kada nastupi pogoršanje stanja, tj, kada se regurgitacija pojača, ali može i da oslabi. Više zavise od vrednosti krvnog pritiska. Redovno lečenje respiratornih infekcija, pravilna ishrana i izbegavanje stresnih situacija.
      dr milan mijailović, kardiolog