Poštovani, imam problem sa visokim krvnim pritiskom godinu dana unazad (po kardiologu hipertenzija i reda) . Imam 48 godina i genetske predispozicije za hipertenziju. Vrlo često se dešava da izmerim pritisk prvo na levoj ruci (145/80) a potom na desnoj (120/70) . Sutra ponovim ali obrnutim redosledom prvo desna (150/85) a potom leva (125/70) . . . Dakle, bez obzira na redosled merenja često je na ruci na kojoj prvo izmerim pritisak veći nego na onoj na kojoj pritisak merim posle. Uzimam terapiju redovno (menartan 20+amlodipin 10) , šetam bar 60 minuta dnevno, hranim se prilagođeno hipertenziji, uradio sam sve testove (ekg, ultrazvuk srca, laboratorija, kolor dopler krvnih sudova bubrega, čak i c abdomena. .) . Sve je u redu. Stresa i anksioznosti se nisam rešio. Da li je moguće da pritisak varira zbog fobije od merenja istog? Da li je moguće da se u roku od par minuta on toliko promeni? Merim na dva različita digitalna uređaja i na oba se ovaj problem manifestuje. Da li bi trebalo da se obratim psihijatru?

    Odgovoreno: 08. 02. 2016.
    • Poštovani,
      Verovatno da je merenje krvnog pritiska izrazito stresogeno za vas. Najbolje da se postavi 24h mernje krvnog pritiska po holteru (tzv. Holter krvnog pritiska) , čime će se dobiti bolji uvid u vaše stanje. Dobro je što ste fizički aktivni, to je najbolji lek protiv stresa. Nakon hooltera proceniti da li kod psihologa ili psihijatra, ili ne.
      dr milan mijailović