Postovani. Dijagnoza mog oca (1928god) je cmp decompesata 142, anaemia sec. D68. 3. On nije imao apsolutno nikakve tegobe u smislu bolova u grudnom kosu. Ali je zadnjih meseci doslo do naglog pada snage i otezanog nocnog disanja. Da li postoji mogucnost poboljsanja stanja putem lekova obzirom na njegove godine? Hvala

    Odgovoreno: 02. 02. 2016.
    • Poštovana,
      Obe bolesti, naročito ako su udružene, mogu da dovedu do navedenih tegoba. Najbolje da kardiolog proceni zdravstveno stanje vašeg oca i prema nalazu odredi dalju terapiju. Srčani mišić, u funkciji pumpe, ne obavlja svoju ulogu pa se zato javljaju noćna gušenja. Obično pacijentima prija da spavaju na visokom uzglavlju, a u terapiju treba uključiti diuretike i vazodilatatore. Ali nemojte na svoju ruku, neka to uradi lekar.
      dr milan mijailović