Postovani, pre nekoliko godina pronadjena mi je aritmija, imam 27 godina, muskarac sam. Radi se o preveremenim otkucajima srca, tzv. Ekstrasistolama. Holter je pokazao oko 12000 prevremenih otkucaja nekada nakog dva normalnog a nekada nakon tri normalna otkucaja srca. Interesantno je to sto posmatrajuci vidim da srce pre vremena otkuca i onda napravi pauzu u onolikom razmaku koliko bi bio ritmican sledeci otkucaj i onda nastavi normalno. Antiaritmici propafen i kratko vreme amiodaron nisu pomogli, magnezijum i coq10 isto nisu pomogli. Betablokatore ne zelim da pijem jer koliko vidim to ne resava uzrok vec samo simptome, a srce mi ne kuca ubrzano i nemaem visok pritisak. Postao sam vrlo frustriran jer niko ne moze da mi da tacan razlog zasto se ovako srce ponasa? Nesto remeti rad srca i tera sinusni cvor i av cvor da otkuca pre vremena i onda nastavi normalno? Citajuci sam nisam nasao na resenje ovog problema ali jos uvek tragam. Pominje se balans elektrolita, koji je dobar test i sta treba da uradim od elektrolita? Sta to nadrazuje nervni sistem ili hormone da ometaju otkucaj srca?? Da li je moguce da hrana remeti rad srca?

    Odgovoreno: 14. 01. 2016.
    • Poštovani,
      Postoji više uzroka artimije (niste napisali da li su pretkomorske ili komorske) , počevši od benignih tipa poremećaja elektrolita, hijatus hernije, stresa, preteranog unosa kofeina i nikotina, virusnih infekcija pa do ozbiljnih poremećaja srčanog mišića. Često ne možemo da otkrijemo pravi uzrok pa preporučimo simptomastku terapiju vodeći računa o godinama uslovima života i navikama, opštim zdravstvenim stanjem i stanjem kardiovaskularnog sistema. Detaljno kardiološko ispitivanje može da pomogne u otkrivanju etiologije pa je najbolje da se o tome dogovite sa vašim kardiologom.
      dr milan mijailović