Poštovani, da li simptomi prolapsa mitralnog zaliska mogu vremenom prestati? Kako da znam da li je stečeno ili urođeno, doktor mi to nije rekao, ceo život mi se javljaju retka probadanja ali trenirala sam 5 godina intenzivno odbojku i nikad mi nije predstavljalo problem. Na redovnim pregledim rekli su mi da imam male aritmije i upitali me da li sam imala problema sa srcem. Tada, pre 2 godine sam prestala da treniram jer sam se uplašila zbog tih aritmija. Ekg je bio uredan i na uz srca dečiji kardiolog mi je rekao da imam veći protok krvi šta god to značilo ali da to ne bi trebalo da predstavlja problem. Godinu dana nakon toga krenulo je lupanje srca, anksioznost (postoje situacije koje su za mene bile stresne) , i tada sam se javila internisti - kardiologu i rekao mi je za pmz sa mr 1+2- i ništa više. Da li stepen mr može da porase? Da li treba da brinem oko toga ili mogu živeti normalno. Hvala unapred

    Odgovoreno: 13. 01. 2016.
    • Poštovana,
      Prolaps mitralnog zaliska, u većini slučajeva, predstavlja benigno stanje. Povremeno daje osećaj nelagodnosti u grudima, ubrzan srčani rad. Pogoršava se kada postoje stresne situacije, hroničan premor, preteran unos kofeina i nikotina, pri promeni vremena. Sam prolaps se ne pogoršava vremenom, to je urođeno stanje. Vi treba da živite normalno, što manje razmišljate o tome i da idete na rekreaciju. Izbegavajte ekstremne fizičke napore, redovno lečite respiratorne infekcije. Zavisno od kliničkog stanja možete da uzimate magnezijum, a po potrrebi vaš lekar može da propiše male doze propranolola.
      dr milan mijailović