Poštovani, nedavno sam osetila slabost i malaksalost pracenu lupanjem srca koja je trajala oko 20ak min. To se javilo sat vremena nakon uzimanja terapije aktavela 200mg i 1 mg metotena. Nakon ove epizode nisam imala nikakvih tegoba. Terapiju uzimam dva i po meseca i ranije nisam nikada imala ovakve tegobe. Radila sam ekg, nalaz je uredan, u ehokardiografkom nalazu navodim ono sto me zabrinjava: kuspisi obe av valvule voluminozniji, narocito prednj mitralni kuspis čiji medijalni segment balonira u sisitolni ka la. U kavitetu leve komore aberantan horda i jedan mišić snop što objašnjava šum na srcukolor dopler nalaz: mitralna regugitacija u tragu. Sve ostalo je u granicama normale. Dijagnoza je: baloniranje prednjeg mitralnog kuspisa (slabije izraženo) , chorda arerans ventriculi sinistri cordis cor comp. Radjen i holter monitoring 24 h i nalaz je uredan. Moje pitanje bi bio šta znači kad su kuspisi voluminozniji, šta mogu očekivati u budućnosti? Da li je ovo dobar nalaz? Da li se mogu normalno baviti fizičkim aktivnostima ili ona ne sme biti jako intenzivna? Hvala!

    Odgovoreno: 17. 12. 2015.
    • Poštovana,
      Eho nalaz je u fiziološkim granicama, baloniranje pmk ne predstavlja patologiju. Vama se i savetuje umerena fizička aktivnost, bez većih fizičkih napora. Poželjno je i da uzimate magnezijum. Voluminozniji kuspisi predstavljaju varijetet građe mitralnog zaliska i samo po sebi ne znači ništa. Ako nastavite da o tome intenzivno razmišljate i previše brinete imačete češće napade lupanja srca i preskakanje.
      dr milan mijailović