Postovani gospodine doktore milane. . Mnogo vam hvala na odgovoru i objasnjenju na moje pitanje broj #142604. Oprostite sto se ponovo javljam ali sam nakon slanja predhodne poruke primetila da sam previdela neke vazne informacije da napisem koje bi vam pomogle da mi odgovorite na par preostalih pitanja. Moja majka je bila 1937. Godiste i operacija je bila vise nego neophodna. Mama je odbijala ovu operaciju godinama iz straha! Ali u par zadnjih meseci vise u toku noci nije mogla da spava vec je presedela do jutra uz nitroglicerin koga prska ko zna koliko puta zbog bolova u srcu i osecaja stezanja srcanog misica. U toku dana je bilo podnosljivo. Hitna pomoc je dolazila mnogo puta. U bolnici je bila dosta puta. Znaci vise nije bilo izbora. Ja znam da su doktori uradili sve sto treba ali postoji nekoliko nejasnih stvari zbog kojih imam neprospavane noci. Naime, svi mamini nalazi pred operaciju su bili veoma dobri! Samo dva su bila zastarela - ultrazvuk srca i dopler karotida. Oba su uradjena na dan prijema. Uz srca je bio isti kao i pre sest meseci. A sto se tice doplera karotida. . To me najvise buni. Mamin stari nalaz od pred kraj 2014. Godine je glasio: desna karotida oko 80% zacepljenja, a leva oko 30% . . . Ti podaci se nisu menjali vec par godina i ja sam uvek prisustvovala pregledu, prilikom kojeg mi je doktor objasnjavao na sta da obratim paznju. . Karotide su bile ravne i nikada se nije pominjala dijagnoza kinking! U razgovoru sa doktorom koji ce je operisati imali smo dogovor da ako je nalaz isti i plakovi ravni - moze nesmetano da obavi operaciju, da ne bi operisao i karotide onda kada operise zalistak i radi bajpas. Kada smo uradili dopler karotida, mama je cetiri puta pitala doktora na prijemu da li je nalaz isti. On je cutao. Tek je na insistiranje promrmljao "isti je". Mi smo se na to oslonili. A vidite - ja sam vam namerno prepisala celu uputnu dijagnozu u kojoj je izmedju ostalog pisalo "occlusio aci i dex. Kinking aci i, sin. ". Sto znaci da je jedna karotida bila zacepljena 100% a druga je bila izuvijana tj. Kinking (kada su mi saopstili da je mama preminula, anesteziolog mi je rekao da se okluzivna karotida ne moze operisati a kinking veliko mozda) ! Molim vas recite mi, potvrdite moje sumnje-da li sam u pravu da se pacijent sa takvim nalazom karotida ne sme operisati jer mozak ne moze primati adekvatan dotok kiseonika i krvi i dolazi do ostecenja, kao sto je i pronadjeno na mdct endokranijuma?? To znaci da su mami trebali da saopste da su sanse za uspesan oporavak oko 5-10% ? A doktor je tvrdio da su sanse oko 80% da sve bude u redu!! Kako sa takvim karotidama? Zavrsna dijagnoza glasi: status post implan. Valvulae art. Aortae. Status post cabg noi. Hta (110) . Occlusio aci i dex. Kinking aci i, sin. Cvi (i 63) insufftientio cardiorespiratoria. Cardiac arrest. Exitus letalis. . Anesteziolog mi je rekao da je otkazalo mozdano stablo i da ne moze da veruje da mi niko nije rekao da vestacko srce na koje je bila prikljucena za vreme operacije ne moze nikada da pumpa istim pritiskom kao i ljudsko srce i da je njen organizam trpeo! Recite mi doktore - u zavrsnoj dijagnozi se nigde ne pominje da je otkazalo mozdano stablo?? Da li je tacno da se dijagnoza "insufftientio cardiorespiratoria" koristi kada je nejasan uzrok smrti i da se u istu moze svrstati svasta?? Doktor koje je operisao je rekao da joj je nakon operacije organizam dobar, da je uradio ultrazvuk srca i da je veoma zadovoljan, da je hemodinamski stabilna, da joj sada srce dobro radi, da joj je pritisak dobar, da joj je i nalaz pluca dobar, da mu deluje da je bolje, da ima napretka, da se kao odazvala kada je pozvao, da dise samostalno ali jos ne toliko dovoljno da bi joj izvadili tubus. . A kada odem u posetu dezurni lekar mi je govorio da mama i dalje nema svesne pokrete, da ne dise samostalno i ima svega oko 5 samostalnih udisaja, otecena u celom telu i licu! To sve i ja vidim. A na otpusnoj listi pise da je pacijentkinja u postoperativnom toku sve vreme bez svesti! Ne razumem. . Oprostite mi ali ne razumem. . . Jos nesto. . Mama je preminula u subotu. . U utorak smo je sahranili ali sam ja predhodno otvorila sanduk da bih dovrsila oblacenje i videla da joj se kroz nos, usi, sa usana sliva kao sukrvica pa je skoro ceo jastuk ispod glave bio crvenkast i da jos uvek krvari rana na nozi sa koje je uzeta krvni sud za bajpas. U kapeli prilikom preuzimanja tela su mi rekli da joj ne pomeram glavu. Evo sest pitanja koja su mi od izuzetne vaznosti, molim vas, i ne bih vas vise deranzirala: da li se pacijentu tog godista i sa takvim nalazom karotida sme uraditi ovakva operacija ili je bolje pustiti da zivi jos mozda par meseci ili godinu dana (koliko bi mogla sa tako ostecenom aortom i zaliskom) ? Da li je otecenost celog tela bio znak da srce nije dobro radilo i pored operacije ili je po sredi neki drugi razlog? Da li je na osnovu zavrsne dijagnoze uzrok smrti zaista otkazivanje mozdanog stabla kako su rekli? Zasto je toliko sukrvice isticalo iz tela i nakon cetiri dana (na zalost, videla sam nekoliko preminulih i oblacila ali ovo nikada do sada) ? Zasto mi nisu dozvolili da joj pomerim glavu (zelela sam da joj zakopcam njenu ogrlicu) ? Da li je istina da vestacko srce ne moze da pumpa istim pritiskom kao i ljudsko? Postovani gospodine doktore, iskreno se izvinjavam zbog opsirnosti i smetnji silnim pitanjima. Preklinjem vas za odgovore koji su licno meni vazni, da bih imala neki mir, neku potvrdu da sam uradila za voljenu mamu sve sto sam mogla i sto je bilo u mojoj moci. Unapred veliko, veliko hvala za sve.

    Odgovoreno: 09. 12. 2015.
    • Poštovana,
      Stvarno je jako teško, a i neprofesionalno, da ja dajem komentar nakon svega što se desilo. Ja znam da ste vi uradili sve za vašu majku i nemojte da se sada opterećujete detaljima vezanim zaa procenu njenog zdravstvenog stanja pe operacije i ishoda lečenja. Takođe, znam da su kolege uradile sve što je u njihovoj moći da spasu vašu majku. Jednostavno nije joj bilo suđeno (zvuči nemedicinski) . U uzroku smrti uvek pišemo insufftientio cardiorespiratoria. Cardiac arrest. Exitus letalis.
      dr milan mijailović