Postovani gospodine doktore, moja majka je primljena na kardiohirurgiju sa uputnom dijagnozom: stenosis ostii arteriosi sinistri (i35. 0) angina pectoris (i. 20) hta (110) . Occlusio aci i dex. Kinking aci i, sin. Uradjeno joj je: operatio i: ecc. Cabg no i (ao-rca) . Excisio v. Semilunaris aortae et implantantio v. Artephicialis mechanicus sec. St jude no 19annuloplastica sec. Nick. Implantatio electrodae pm myoepicardialis temporeris. Drainage mediastini no i. Nakon operacije mi je receno da se probudila tek sutradan i da je na aparatu za disanje jer je takva procedura. Od tog dana, iako ima otvorene oci povremeno, pomera ruke, noge, glavu blago, izvadjen je dren, koriscene pelene za vrsenje fizioloskih potreba - ona svesno ne komunicira, kada je pozovu ona blago okrene glavu i to samo na uporno "dozivanje", ne moze svesno da stisne ruku kada joj se to zatrazi, niti ijedan svestan pokret da uradi na zahtev i otecena je (kao naduvena) u celom telu i licu. Prilikom svake moje posete ona uporno cini pokrete kojima kao da pokusava da oslobodi ruke (koje su joj bile vezane svo vreme da ne bi islucajno iscupala tubus) , podize ramena, pomera noge ali nije svesna iako ima povremeno otvorene oci. . Na poziv "kao" da reaguje, kao da mi je blago klimnula glavom ali ne znam da li je to svesno ili refleksno? Nakon devet dana je stanje isto. I dalje nema dovoljan broj svojih udisaja da bi joj izvadili tubus. I dalje je otecena. Poziva se neurolog i uradjen je mdct endokranijuma koji ukazuje na postojanje para i supraventrikularne bilateralne lakunarne ishemije. Komorni sistem u srednjoj liniji urednog promera bez stranog sadrzaja. Nakon toga mama i dalje isto, sve vreme na mehanickoj potpori ventilacije. Onda iznenada dolazi do hemodinamske nestabilnosti u vidu pada tenzije zbog cega joj je ukljucena i inotropna potpora. I pored sve preduzete terapije dolazi do produbljivanja hemodinamske nestabilnosti, pa do srcanog zastoja i preduzete sve mere kardiopulmonalne reanimacije ostaju bez odgovora. Mama je preminula. Imam par pitanja na koja molim odgovor zbog neprospavanih noci: objasnite mi kakva je operacija uradjena mami? Da li je mama nakon operacije bila svesna ili je bila bez svesti? Da li su ti njeni pokreti bili svesni ili refleksni? Da li nas je cula? Zasto je bila otecena skoro odmah nakon operacije? Da li pacijent sa takvim nalazom karotida uopste moze da prezivi ovakvu operaciju? Sta je to pronadjeno na mdct endokranijuma? Oprostite na opsirnosti, molim vas ne zamerite, ali vas preklinjem da mi odgovorite na gore navedena pitanja jedne neutesne duse koja je izgubila majku i ne moze da pronadje ni mir ni san. Molim vas za odgovore, mnogo cete mi pomoci, i unapred hvala, mnogo hvala za sve!

    Odgovoreno: 08. 12. 2015.
    • Poštovana,
      Na veći dero vaših pitanja teško je odgovoriti, jer je pacijent nepoznat za mene. Vašoj majci je ugrađena veštačka valvula na aortnoj poziciji i urađeno je premošćavanje zapušene koronarne arterije graftom. Te operacije, za naše kardiohirurge, ne predtsvljaju veliki problem. Što se tiše nalaza na mdct endokranijuma viđeno je polje gde taj deo mozga nije bio ishranjen pa su kasnije neurološke tegobe, verovatno, posledica toga. Pre svake operacije dogovaraju se kliničar kardiolog, hirurg i anesteziolog i procenjuju da li je pacijent pogodan za operaciju pa ako procene da je rizik mali ili prihvatljiv pristupa se operaciji. Je ne mogu da vam odgovorim da li je vaša majka bila za operativno lečenje, jer je ona za mene napoznat pacijent. U svakom slučaju sve je urađeno u najboljoj nameri. Žao mi je zbog vašeg gubitka.
      dr milan mijailović