Posle hospitalizacije zbog dekomezacije srca dobila sam kao terapiju kardiolosku za visok pritisak i poremecaj u srcanom ritmu: irbenida1*1, norvask 2, 5 mg 1*2, concor 1, 25mg 1*1 i lasix 2*1 uz kalijum svaki drugi dan, koja je kasnije posle 2 meseca promenjena u uzimanju lasix-a 1*1 svaki drugi dan. Posle 5meseci pravilnog rezima ishrane i izgubljenih 15 kg prekomerne mase, primetila sam da uz popijeni lasix svakog drugog dana neman povecano mokrenje u odnosu na dane kad ne pijem lasix. Da li bi onda trebalo da uzimam lasix na svaka 4 ili 5 dana ili jednom nedeljno? Van zemlje sam pa nisam u mogicnosti da kontakiram svog kardiologa te se obracam vama ovim putem. Hvala unapred.

    Odgovoreno: 07. 12. 2015.
    • Poštovana,
      Lasix je u terapiji da se smanji opterećenje leve komora, povećano mokrenje je normalno nakon uzimanja leka, ali nije jedino merilo uspeha terapije. Važno je da krvni pritisak nije nizak, u kom slučaju biste trebali da smanjite dozu leka ili da ga ređe uzimate (na iii ili iv dan) uz kontrolu krvnog pritiska. Uvek sa lasix-om uzimajte kalijum. Dobro je i što ste redukovali telesnu težinu, masno tkivo ima dosta vode pa ste zato obilnije mokrili.
      dr milan mijailović