Oko 10 godina se prati stanje mojih mitralnih zalizaka, a pet godina unazad pijem byol 2, 5 mg. Kod poslednje posete kardiologu bila sam na testu opterecenja i nosila sam holter za ekg srca pa mi je na osnovu dobijenih rezultata prepisana nova terapija. Dijagnoza jecardiomyopathia ish. Hipert. Comp. Hypertensio art. Sy. Ap baloniranje pmk insuffitientia valvulae mitralis gr 2/3+ insuffitientia valvulae tricuspidalis gr 2/3 +rvsp 39, 0mmhg arrhytmia extrasystolica ventricularis et superventricularis terapiju jos nisam pocela da uzimam. Htela sam da vam posaljem nalaze ali se bas ne snalazim najbolje moje pitanje je da li bi mogla da nastavim sa byolom kao beta blokatorom umesto propisanog karvileksa koji bis, ako je ikako moguce, volela da izbegnem? Da li je propafen neophodan, posto sam procitala da byol ne treba uzimati uz taj lek. Ako je neophodan, posto ji lek iste namene koji moze da se uzima sa byolom? Napominjem da pijem mnogo tableta i kapsula, sto lekova, sto vitamina i minerala posto se lecim i kod endokrinologa-hypothyreoidsmus primarius i neurologa -occulsio arteriae carotidis et stenosis arteriae carotidis i652 morbi degenerativi systematis nervosi alii, non alibi classificati g31. Moj otac je bolovao od angine pektoris.

    Odgovoreno: 23. 11. 2015.
    • Poštovana,
      Obzirom na stanje karotidnih arterija bolji terapijski izbor je karvileks, ne znam zašto biste ga izbegavali. Zavisno od broja ekstrasistola moguće je da treba dodati i drugi antiarirmik, a to će vam preporučiti vaš kardiolog. Nadam se da poštujete preporuke oko ishrana i umerenih fizičkih aktivnosti tipa šetanja. Redovno lečenje respiratornih infekcija, vakcinacija protiv gripa su neophodni. Vaš kardiolog je sigurno odredio najbolju terapiju zavisno od nalaza tokom dijagnostičkih procedura.
      dr milan mijailović