Poštovani, pre tačno godinu dana sam se javila lekaru zbog učestalog preskakanja srca. Bila sam kod kardiologa, radila sam ekg, gde mi je puls bio oko 100 (uglavnom zbog malog straha) , uz srca kod kojeg je nalaz normalan i odgovara životnom dobu. Vadila sam krv gde su mi leukociti bili blago povišeni i sedimentacija. Crp normalan, urea, kreatinin, holesterol, glukoza, kreatinin, na, k, ci, sve normalno. Imala sam i da odradim rtg srca i pluća, ali nisam. Posle par meseci me je prošlo samo od sebe, i sada mi se opet javilo. Opet sam radila krvnu sliku i imam blago povećanu sedimentaciju i leukocite. Preskakanje je vrlo neprijatno i javlja mi se skoro svaki dan već mesec i po dana. Inače porodila sam se pre 2 god. I nisam imala nikakvih problema, imam i krajnike za vađenje. Moje pitanje je, da li opet da idem kod kardiologa ili je to nešto što je možda na nervnoj bazi? Ne bih da uznemiravam doktore, s obzirom da su mi rezultati u redu. Imam 27 godina. Unapred hvala!

    Odgovoreno: 18. 11. 2015.
    • Poštovana,
      Predlažem da se javite kariologu na pregled, kolega bi trebalo da traži da se zrade antitela na kardiotropne viruse (coxsackie b, ebv, cnv, adenovirus, parvo b19) , jer je moguće da svaka respiratorna infekcija izazove preskakanje srca (ekstrasistole) . Važno je da se u ekg-u registruje da li se radi o komorskim ili pretkomorskim ekstrasistolama pa će kolega odrediti adekvatnu terapiju. U obzir dolazi i hronični produženi stres kao mogući uzročnik, nedostatak pojedinih minerala, neispavanost, hronični premor itd.
      dr milan mijailović