Pitanje za doktora kardiologa, unapred veliko hvala!!! U pubertetu pre 15 godina imala sam tahikardije oko 140 uz treperenje u srcu i blaga probadanja uz skakanje pritiska. Uz je tada pronadjen jedino prolaps mitralnog listica uz regrutaciju ili propustanje 1+, nije ispitano do kraja sta je ostavilo trag al tada su uvedeni beta blokatori koji sam uzimala svaki dan i drzalo me na normali. Sada sam trudna 23 nedelje i u pocetku trudnoce skinuli su beta blokatore uveli verapamil al tegobe su se vratile puls mi ide od 110 do 145 kad ustajem u ne pada dole csk ni u stanju mirovanja osecam i trperenje ili trnjenje u predelu srca, verapamil je pojacan za ovih par meseci na 4x80 mg nekad dobijem i bensedin uz to. Pojedini lekari su za to da se vratim na beta blokatore i ne mucim i sebe i bebu a pojedini tvrde da nesmem i da moram da trpim uz verapamil i da lezum non stop sto uglavnom i radim. Zaista sve ove tegobe jedva podnosim jer mi i bubnja u usima, pritisak je ok, nizi malo. Moje pitanje je ako budem trpela uz verapamil da li mi ove tahikardije mogu naskoditi i da li mislite da ako se vratim na beta blokatore mogu naskoditi bebi? Misljenja su podeljena jedni smatraju da vise ovako skodim a drugi da nikako nesmem nego trpim. Zivim u pancevu i tu sam se lecila.

    Odgovoreno: 26. 10. 2015.
    • Poštovana,
      Najbolja terapija za prolaps mitralnog zaliska je terapija beta blokatorima, propranololom. U slučaju trudnoće isti nije poželjan jer prelazi preko posteljice i može da uspori srčani rad ploda, a dokazano je da može da izazove i manji rast bebe. Tada dajemo verapamil, ali on kod vas očigledno nema efekta. Zato većina lekara smatra da je bolje da se b-blokatori ne daju u trudnoći.
      dr milan mijailović