Postovani, mozete li mi pojasniti zakljucak na kardioloskom nalazu? "smanjena ssp ao veluma, ali u skladu sa tp, bez hemodinamskih poremecaja, chorda aberans vs, perikard ehogen sa reverberacijama i manjim pleuroperikardnim athezijama. " rec je o cetvorogodisnjem detetu. Do sada je bilo reci da se radi o fizioloskom sumu. Da li ovaj nalaz govori drugacije? I sta predstavljaju reverberacije i pleuroperikardne athezije? Hvala, unapred.

    Odgovoreno: 26. 10. 2015.
    • Poštovana,
      Aberantna horda je uzrok šuma koji se čuje kod vašeg deteta, što znači da šum nije posledica bolesti, tj. Organskog porekla. Samo je "muzički" fenomen. Na perikardu postoje priraslice, mada se navedeni opis vidi kod dece zato što im je grudni koš tanak pa su efekti malo pojačani. Mislim da nemate razlog za brigu, ali svakako morate da razgovarate sa dečjim kardiologom koji je uredio pregled.
      dr milan mijailović
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #141242

    • Postovanje da li mi mozete pojasniti zakljucak na kardioloskom nalazu Aberntna horda u LV,MV obs (zivlji pokreti PMK)