Postovani, imam 20 godina i vec dve godine muci me visok krvni pritisak 150/90. Bilo bi dobro kada ne bih imao tegobe kao sto su: bol u grudima, ubrzano zamaranje, bol u potiljku, zamucen vid, otezano disanje itd. Ovo traje 2 godine. Aktivno sam trenirao 5 godina pa sam morao da prekinem kada su mi se javili ovi simptomi. Malo je nezgodno niko mi neveruje jer moji roditelji imaju nizak krvni pritisak. Isao sam na razne preglede tacnije eho srca 2 puta pre dve godine i pre neki dan. Testirao hormone stitne zlezde, dopler krvnih sudova bubrega kazu da je ok. Da li postoji jos nesto sto moze da uzrokuje ovaj pritisak ili cu morati stalno da pijem lekove? Laboratorija je dobra hranim se zdravo i nikad nisam pio kafu. Sto se tice eho srca od pre neki dan je na granici normalnog ali u svakom slucaju povecan nego pre 2 godine. Najvise leva komora za 10mm. Hvala

    Odgovoreno: 19. 10. 2015.
    • Poštovani,
      Potrebno je da se uradi test opterećenja (ergometrija na traci ili biciklu) kada će se steći bolji uvid u funkcionalno stanje srca u naporu. Bolje je da uzimate terapiju, ako vam je preporučena, da izbegavate slano, uzimate dosta vode. Umerena rekreacija tipa plivanja i bržeg hoda, nemojte da se izlažete velikim naporima. Ništa nemojte da radite na svoju ruku, samo u dogovoru sa kolegama koje vas kontrolišu i leče.
      dr milan mijailović