Poštovani, juče sam išla na ultrazvuk srca i kardiolog je rekao da imam pvm i da nije strašno. Od tad, možda zbog straha, pošto sam previše plašljiva, probadalo me je ispod leve dojke i trajalo nekoliko sekundi. I odmah sam se uplašila i razmišljala o tome kako će mi se opet desiti. Kada se desi traje baš kratko ali je neprijatno. Inače prolazim kroz stresan period, usamljena sam i previše se sekiram, može biti i od toga. Kardiolog kaže pravi emotivac, prepisao mi magnezijum i propranolol kad se to dogodi. Čitala sam po internetu i strah me je da nije angina pectoris. Ili se to može videti na ultrazvuku. Da li ima razloga za brigu ili je to od stresa i nerviranja i prekomernog razmisljanja? Unapred hvala.

    Odgovoreno: 14. 10. 2015.
    • Poštovana,
      Nemate razloga za brigu i strah. Tegobe koje ste opisali tipične su za prolaps mitralne valvule. Kada na to dodate stres i preosetljivost stanje se pogoršava. Dobili ste pravu terapiju, male doze propranolola i magnezijum. Predlažem da radite i vežbe disanja, kao i svakodnevne šetnje. Po potrebi možete da uzmete i male doze bromazepama, npr. 1. 5 mg. Nema elemanata za anginu pektoris, pretpostavljam da ste mladi i da je vaša koronarna cirkulacija potpuno u redu.
      dr milan mijailović