Postovani. . . Moja baba se razbolela i ima edem pluca. . Mada su lekari uspeli da je povrate u zivot. . Interesuje me kakve su posledice edema pluca i dali se mogu povratit tj dali moze doci do ponovnih napada gusenja. . . Hvala

    Odgovoreno: 08. 10. 2015.
    • Poštovana,
      Edem pluća je manifestacija nedovoljne funkcije srca, kada zbog nemogućnosti da "pumpa" krv ista zaostaje u plućima i tečnost prelazi u plućne disajne puteve. Savremena terapija olakšava tegobe pacijentima, izbacivanjem tečnosti, jačanjem kontrakcije srčanog mišića i širenjem krvnih sudova na periferiji. Naravno, sve zavisi od stanja kardiovaskularnog sistema. Uz terapiju treba da se pridržava i opštih pravila kao što su neslana ishrana, izbegavanje fizičkih napora, prestanak pušenja, redovno lečenje respiratornih infekcija, regulisanje masnoća i šećera u krvi, regulisanje telesne mase. Bolest je takva da se napadi otežanog disanja mogu ponoviti, ali uz sve navedene mere znatno ređe.
      dr milan mijailović,